Безсоння у літніх

Бессонница в пожилом возрасте

Безсоння (інсомнія, асомнія) і порушення сну (діссомнія, агріпнія) – поширене явище у людей різного віку. Особливо виражена данна проблема у пацієнтів після 50-60-ти років. Відзначимо, що дані процеси завжди мають причинно-спадкові зв’язки з супутніми діагнозами, що впливають не тільки на нервову систему, а й на загальний стан здоров’я людини.

Забезпечуючи в нашому Пансіонаті щоденний догляд за людьми похилого віку після інсульту, зі складнощами самообслуговування, хворобою Альцгеймера, ми бачимо реальні прояви безсоння і їх наслідки. У своїй практиці ми постійно дотримуємося рекомендацій профільних лікарів. Допомога в боротьбі з асомнією у літніх людей – дієвий спосіб профілактики безлічі розладів, до яких призводить порушення сну або його повна відсутність.
Діагноз “інсомнія” або “діссомнія” виставляється виключно лікарем на підставі зібраного анамнезу і з’ясування причин, що призвели до даного стану. Якщо Ви підозрюєте у себе або літнього родича розвиток захворювання, перед візитом до лікаря, проаналізуйте самостійно можливі причини проблеми.

Основні причини безсоння у людей похилого віку

Медична статистика стверджує, що у 25% пацієнтів чоловічої статі, які досягли 60-річного віку, фіксуються проблеми зі сном. У жінок цей показник і того вище – більше 50%. Робимо висновок, що реальна картина ще серйозніше, оскільки, не всі люди звертаються за допомогою до лікарів.
Виходячи з факторів, що впливають на розвиток інсомнії у літніх людей, поділяють психологічні і фізіологічні причини виникнення хвороби.

Поширені психологічні причини безсоння після 50:

 • тривожні стани, астено-тривожний синдром. Діагностика даних захворювань проводиться невропатологами, психотерапевтами. Зазначений стан може виникати внаслідок стресових ситуацій в житті. Вони абсолютно різні для кожного. Наприклад, серйозна хвороба, складна ситуація в сім’ї, негативна загальна обстановка. Постійні переживання призводять до порушення психоемоційного стану, і, як результат, до порушень сну;
 • затяжні депресії. Незалежно від виду депресії – спадкова, сезонна, хронічна, придбана, – це афективний розлад, який супроводжується порушенням психічного здоров’я людини. подібні стани завжди супроводжуються емоційними перепадами, апатичність, безсонням, в тому числі;
 • часті стреси. Постійне перебування в стані емоційного і психологічного дискомфорту призводить до серйозних захворювань. Вплив стресу часто непередбачуваний. У когось може розвиватися хронічна мігрень, а у когось – безсоння.

Фізіологічні причини безсоння:

 • захворювання опорно-рухового апарату, що супроводжуються спастичним або/та больовими синдромами. Артрит, остеопороз, артроз – поширені хвороби, які посилюються з віком. Від людей старшого віку ми часто можемо чути фрази “крутять ноги / руки”, що явно заважає повноцінному відпочинку. Крім того, вроджені патології ОДА, наприклад, ДЦП, аномалії розвитку, викликають судоми або болі, що безпосередньо впливають на якість життя, сну, в тому числі;
 • супутні захворювання різних органів і систем, що супроводжується будь-якими фізіологічними процесами: болі, часте сечовипускання, дефекація і т.д.;
 • неврологічні, психічні, психосоматичні розлади. Крім тривожних і депресивних станів, які не дають заснути людині, мають місце нейродегенеративні процеси, ураження структур периферичної та центральної нервової систем, психогении;
 • ускладнення, що виникли після інших захворювань. Зараз актуальною ця проблема є для постковідного періоду у пацієнтів, які перенесли коронавірус. Дане явище визначається, як “ковідний хвіст”, long-covid, і вимагає негайного втручання психотерапевта чи невропатолога;
 • прийом препаратів, діючі речовини яких впливають на сон. Діуретики, гормональні та інші лікарські засоби іноді мають збудливий ефект, або навпаки, седативний. Тому варто слідувати інструкції по застосуванню препарату і приймати його в чітко зазначений час, щоб уникнути негативного впливу на сон. При необхідності зверніться до лікаря, який призначив терапію, для корекції схеми лікування;
 • малорухливий спосіб життя, відсутність графіка сну і неспання. Якщо людина має захворювання, що обмежують рухову активність, необхідно звернути на це увагу і врахувати при формуванні розпорядку дня. Крім того, для дорослих, які страждають інсомнією, варто виключити денний відпочинок.

Проблемою є те, що в старості багато часто не помічають або ігнорують безсоння на початковій стадії. Будьте уважні до себе і близьким, щоб не втратити час і припинити всі процеси на старті.

Симптоми безсоння у літніх людей

поганий сон у літніх людей

Прояви інсомнії, в основному, характерні для всіх вікових груп. Але в серйозному віці ситуація ускладнюється наявністю супутніх хвороб, ейджинговими змінами в організмі. Тому ми рекомендуємо уважно стежити за своїми близькими, щоб вчасно допомогти.
Приватний будинок для людей похилого віку в Києві – Лайф Хаус – спеціалізується на догляді за людьми, які не здатні обслуговувати себе. Ми постійно спостерігаємо подібні проблеми, тому забезпечуємо якісний догляд за підопічними, чітко виконуючи рекомендації їх лікарів.
Якщо упустити проблеми похилих, для яких властиві короткочасний сон, мала фізична активність, ранні пробудження, низька енергійність, варто звернути увагу на “патологічні” прояви.

Серед основних симптомів безсоння виділяють:

 • збій біологічних ритмів і циклів – спати в денний час і не спати вночі;
 • стресовий, депресивний, тривожний стан;
 • метушливість, дратівливість;
 • відсутність концентрації уваги, координації, уповільнення реакції, що виникають внаслідок постійного недосипання;
 • нічні кошмари;
 • пресомнічні розлади – труднощі засипання: боязнь спати, небажання спати;
 • інтрасомнічні розлади – часте пробудження під час нічного сну, після яких важко знову заснути;
 • постсомнічні розлади – незадоволеність якістю сну: відчуття втоми, пригніченості після пробудження, сонливість в період неспання і т.д.

Якщо Ви спостерігаєте систематичні прояви перерахованих вище симптомів у близьких людей старшого віку, зверніться за медичною допомогою в найкоротші терміни.

Що робити при порушенні сну у людей похилого віку

Боротьба з безсонням має на увазі цілий комплекс заходів, спрямованих на нормалізацію фізичного і психічного здоров’я пацієнта. Для цього застосовується медикаментозна терапія в поєднанні з фізичними вправами, корекцією способу життя, розпорядку дня.

Варто враховувати, що тривалість сну у літньої людини (після 70-ти років), скорочується до 5-6-ї години проти 8-9 годин для молодих. Для людей в похилому віці при короткому денному сні (близько 1 години), відповідно, зменшується потреба і в нічному відпочинку. Іноді варто відмовитися від денного сну, щоб нормалізувати нічний.

Позитивний ефект завжди мають фізичні навантаження або ж звичайні прогулянки на свіжому повітрі. Це дозволяє витрачати енергію, насичувати кров киснем, стимулювати мозкову діяльність, підтримувати здоров’я опорно-рухового апарату.

Якщо людина не може самостійно пересуватися, Вам варто забезпечити йому регулярні прогулянки в інвалідному кріслі, провітрювання приміщень, в яких він постійно знаходиться. Масажі, лікувальна фізкультура – обов’язкові процедури. У нашому Пансіонаті ми завжди виконуємо дані вимоги, і можемо оцінити позитивний результат.

Також настійно рекомендуємо уникати стресових ситуацій, захистити людину від тривожних новин, створити атмосферу спокою і відчуття психологічного комфорту, безпеки. Тоді вдасться запобігти безлічі психосоматичних порушень.

За кілька годин перед сном варто виключити перегляд телевізора, перебування в шумних приміщеннях, участь в дискусіях. Будь-які дії, що збуджують нервову систему, можуть привести до труднощів засипання.

Як перемогти безсоння в літньому віці

средство от бессонницы для пожилых

Поліпшити сон в літньому віці складно, оскільки, спостерігаються паралельні зміни старості, наявність хронічних захворювань і т.д. Скільки повинен спати літня людина – питання відносне, адже все залежить від стану здоров’я.

Тому вкрай важливо встановити стабільний режим дня: прокидатися і лягати в певний час. Часто фахівці просять уникати знаходження в ліжку без причини. Якщо Ви почуваєте себе добре, то “подрімати” або “полежати” може здобути негативний вплив на якість сну.

Важливо уникати переїдання на ніч. А найкраще – мати здоровий раціон, який забезпечить хороший метаболізм і не буде провокувати проблеми шлунково-кишкового тракту, посилювати перистальтику і т.д.

Приділіть увагу шкідливим звичкам людини. У нашому пансіонаті вони повністю виключені, але в домашніх умовах у людей похилого віку часто є можливість палити, вживати алкоголь. Від даних поганих звичок варто відмовитися повністю.

Лікарські засоби варто приймати виключно за призначенням лікаря і в встановленому дозуванні. Наприклад, безсистемне зловживання барбітуратами, бензодіазепінами замість очікуваного поліпшення сну призводить до діагнозу інсомнія в літньому віці.

Також дотримуйтесь вказівок лікаря щодо вимог по догляду. Так, догляд за людьми похилого віку з Альцгеймера вимагає практично постійного контролю дій, створення безпечних умов, відсутності збудників. Якщо Вам складно організувати подібні умови вдома, Ви завжди можете звернутися до нас за допомогою.

Безсоння в літньому віці, в більшості випадків, вимагає медикаментозного лікування під керівництвом кваліфікованого лікаря.

Які ліки від безсоння можна використовувати?

Відзначимо відразу, що безпечне снодійне для людей похилого віку призначає тільки профільний фахівець. Проблемами сну найчастіше займаються невропатологи, психіатри, психоневрологи, нейропсихології. Керуючись медичними показниками, рекомендують препарати на основі діючих речовин, необхідних саме в конкретному випадку.

У практиці часто застосовуються так звані “нічні транквілізатори” – бензодіазепіни, що дозволяють нормалізувати сон при тривожних, депресивних станах.
Курс прийому транквілізатора при безсонні визначається індивідуально, оскільки, при тривалому застосуванні може знижуватися ефективність.

Існують транквілізатори, які не мають седативних властивостей, але при цьому сприятливо впливають на нервову систему. Їх можна придбати без рецепта, але тільки за призначенням лікаря. До цієї категорії, наприклад, відноситься Адаптол, Афобазол.

Снодійне, в розумінні багатьох, – універсальний засіб від безсоння для літніх людей. Ні в якому разі. Підбір даних препаратів здійснюється на основі комплексного анамнезу, з урахуванням схильностей організму, наявності супутніх патологій.

Лікар має можливість вибрати з декількох груп препаратів, наприклад: агоністів або антагоністів бензодіазепінових рецепторів, з протисудомну, противотревожним ефектом або без нього, блокатори з групи етаноламінів і безліч інших. Як Ви розумієте, без професійних знань призначити ліки просто неможливо.

Антидепресанти (не плутати з транквілізаторами) можуть призначатися зі снодійним ефектом або без нього в комплексі з іншими препаратами в рамках лікування. Вони допомагають посилити антидепресивний, противотревожний ефект і домогтися нормалізації сну.

У разі специфічної терапії іноді застосовуються нейролептики, рідше – барбітурати. Вони використовуються для купірування гострих станів, психічних розладів. Для тих, хто здійснює догляд за людьми похилого з деменцією, дана група лікарських засобів може виявитися знайомою.

Якщо Ви тільки дізнались про поганий сон, то на ранніх стадіях лікар може обмежитися препаратами на рослинній основі (Персен, Ново Пасит та ін.). Для них характерні заспокійливий та седативний ефекти.

Ми впевнені, що Ви підійдете до лікування безсоння з усією відповідальністю. У свою чергу, ми зробимо все можливе, щоб поліпшити сон в літньому віці у Ваших близьких, які обрали приватний будинок для пристарілих Life House.

Потрібна допомога для літньої людини? Напишіть нам!

Залишити коментар: