Чому падіння у літньому віці такі небезпечні?

літній чоловік падає на сходах

Падіння – це найчастіший нещасний випадок, який відбувається з людьми похилого віку. За статистикою Міністерства охорони здоров’я Ізраїлю, приблизно 1/3 людей старшого віку падають близько одного разу на рік. І, на жаль, саме падіння посідають шосте місце серед причин смертності людей похилого віку. Як правило, якщо людина впала один раз, високою є ймовірність того, що через час це трапиться знову.

Багато людей похилого віку відчувають сильний страх, що можуть впасти, і саме він може стати причиною проблем. З іншого боку, літні люди можуть самі знизити ризик падіння, якщо працюватимуть зі своїми страхами. А для цього важливо знати причини падіння.

Причини падіння

Як зазначається в авторитетному медичному довіднику MSD у статті професора Лоуренса З. Рубенштейна, падіння можуть бути спричинені такими трьома основними факторами:

 1. фізичними захворюваннями, які вливають на здатність тримати рівновагу;
 2. зовнішніми джерелами небезпеки;
 3. потенційно небезпечними ситуаціями.

Багато падіннь відбуваються, коли перелічені вище причини взаємодіють одна з одною. Наприклад, людина із хворобою Паркінсона (фізичне захворювання) спотикається об край килима (зовнішнє джерело небезпеки), коли поспішає відповісти на телефонний дзвінок (потенційно небезпечна ситуація).

Що важливо знати про фізичний стан?

Але все ж таки вважається, що саме фізичне нездужання більшою мірою підвищує ймовірність впасти, ніж інші перелічені чинники. Якщо самопочуття незадовільне, це впливає на те, як літня особа реагуватиме на небезпечні ситуації та джерела небезпеки. На фізичний стан впливають вікові зміни в організмі, фізична форма, лікарські препарати, які приймає людина похилого віку (наприклад, деякі антидепресанти та заспокійливі можуть порушувати концентрацію уваги, а певні серцеві та сечогінні препарати здатні знизити артеріальний тиск).

Згаданий вище медичний довідник перераховує фізичні порушення, які підвищують ризик падіння:

 • погіршення здатності зберігати рівновагу та ходити;
 • порушення чутливості, особливо стоп;
 • погіршення зору, когнітивної здатності;
 • ослаблення м’язової діяльності;
 • зміни серцебиття та тиску.

Зовнішні джерела небезпеки

Як згадувалося раніше, зовнішні джерела небезпеки можуть призводити до порушення рівноваги і, як наслідок, падіння.

Зовнішні джерела, що підвищують ризик падіння та травмування:

 • недостатнє освітлення;
 • слизька підлога або килимове покриття;
 • подовжувальні шнури або інші предмети, що загороджують шлях;
 • розбиті тротуари, ями на дорогах.

літня жінка впала на підлозі у себе вдома

До яких наслідків може призвести те, що людина похилого віку раптово падає?

Якщо людина похилого віку втратила рівновагу і впала, то, швидше за все, вона травмується. Більше половини людей після падінь отримують легкі травми, як от, розтягнення м’язів, зв’язок, синці. Але можливі і більш серйозні травми: розриви зв’язок, пошкодження внутрішніх органів (печінки, нирок), сильні порізи тощо. Через те, що кістки людей похилого віку мають пористу структуру і крихкі, деякі падіння закінчуються переломами (плеча, таза, зап’ястя, стегна). В певних випадках падіння навіть на рівному місці можуть призвести до травмування голови. Оскільки падіння нерідко призводять до травмування, варто пам’ятати, що з кожним роком наслідки від них будуть серйознішими.

Люди, які зазнали падіння, особливо якщо воно було пов’язане з отриманням травми, можуть втратити впевненість у собі. Часто це призводить до того, що людина починає відмовлятися від звичних для неї занять: походу в магазин, прогулянки до друзів, прибирання. Менша активність призводить до того, що м’язи сильніше слабшають, а суглоби починають втрачати рухливість. Це тільки підвищує ризик падіння. Тому дуже важливо знати про профілактичні заходи, які можуть знизити ймовірність падіння та травмування. Про них піде мова у наступній статті.

Рекомендуємо ознайомитись з послугами та умовами проживання, які надає будинок для людей похилого віку Life House.

Залишити коментар: