Cтаріння нації в Україні

Що таке старіння нації? Світова статистика

Демографічне старіння чи старіння нації – це процес, який характеризується зростанням кількості літніх людей і скороченням молодих людей у загальній чисельності людства. Як зазначається на сайті ООН, населення світу неухильно старіє – практично у всіх країнах збільшується частка людей похилого віку. Кількість тих, кому понад 65 років, зростає більшими темпами, порівняно з іншими віковими групами. Як заявлено у звіті «Світові демографічні перспективи: переглянуте видання 2019 року», підготовленому Відділом демографічного Департаменту з економічних та соціальних питань Секретаріату Організації Об’єднаних Націй, до 2050 року кожна 6-та людина буде старше 65 років (16% світового населення). У 2019 році старше 65 років був кожен 11-й житель нашої планети (всього 9% населення). Цікаво, що у 2018-му році вперше в історії людства кількість тих, кому 65 років і більше, перевищила кількість дітей віком до 5 років. Прогнози, опубліковані в цьому звіті, не райдужні: до 2050 року кількість людей віком 80 років і старше зросте втричі: зі 143 млн до 426 млн. Таким чином, процес старіння нації стає очевидним.

Але що можна сказати у світлі наведених вище даних про нашу країну? Яка ситуація зі старінням нації в Україні?

Старіння нації – Україна серед лідерів за кількістю пенсіонерів

Як зазначає видання Фокус, вже зараз кількість 5-річних дівчаток в Україні значно менша, ніж 75-річних жінок. Прогнози українських демографів невтішні: до 2050 року чисельність населення країни може скоротитися до 30 млн жителів, більшість із них становитимуть люди старшого віку. Як вважає директор Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук, Елла Лібанова, Україна вже вичерпала свій потенціал демографічного зростання.

Як зазначалося у наведеному вище виданні, демографічна криза має три складові: міграція, висока смертність та низька народжуваність. Щоб остання складова була вищою, коефіцієнт народжуваності повинен бути не нижчим за 2,5 дитини в одній сім’ї. На 2019 рік лише 5 українських областей (Київська, Одеська, Закарпатська, Вінницька та Рівненська) мали коефіцієнт 1,5 дитини на сім’ю. В інших областях цей показник був ще нижчим.

щаслива літня пара на прогулянці з онукою

Старіння нації – наслідки для України

Як зазначає експерт з питань пенсійної реформи, Ольга Бондаренко, через 30 років пенсіонерами стануть ті, хто народився у 1980-х роках, коли народжуваність була набагато вищою, а утримувати їх будуть ті, хто народився у 2000-х, коли народжуваність значно скоротилася. Це означає, що за кілька десятків років пенсіонерів може стати більше, ніж людей працездатного віку.

Таке демографічне старіння позначається на фінансовому та трудовому ринках, негативно впливає на попит послуг та товарів (транспорт, систему освіти, будівництво житла тощо). Таким чином, старіння населення в Україні збільшує навантаження на бюджет та уповільнює економіку.

Оскільки в нашій країні ми явно спостерігаємо, як зростає показник старіння нації, це виявляє необхідність таких установ, як будинки для літніх людей гідного рівня. Саме тому компанія Life-House, що спеціалізується на наданні послуг з догляду за людьми похилого віку, збільшує кількість приватних пансіонатів, в яких старші люди можуть з комфортом проживати свої золоті роки.

Залишити коментар: