Деменція з тільцями Леві

Деменція — один з поширених симптомів порушення діяльності нервової системи серед людей похилого віку. Він характеризується поступовою деградацією або втратою здатності мислити і виражається не тільки в регресі самого мислення, а й у регресі пам’яті, здатності ясно і чітко висловлювати свої думки, орієнтуватися на місцевості тощо. Позитивним моментом є той факт, що деменція не робить негативного впливу на свідомість людини. Однак притупляє здатність контролювати емоційний стан або поведінку.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я офіційно зареєстровано понад 50-ти мільйонів людей, у яких спостерігається деменція. Згідно з результатами досліджень частка хворих з подібним синдромом становить від 5% до 8% у віковій категорії «60+». При цьому переважна кількість хворих перебуває в країнах з рівнем доходу «низький» або «нижче середнього».

Один із різновидів даної форми дисфункції ЦНС (центральна нервова система) — деменція з тільцями Леві. До розумових розладів додаються проблеми з опорно-руховими функціями.

Нижче ми розглянемо загальні факти про хворобу, її симптоми, а також яким чином слід надавати належний догляд і терапію для підтримки нормальної життєдіяльності людей з подібним захворюванням.

Деменція з тільцями Леві: що це?

Отже, деменція з тільцями Леві зафіксована, здебільшого, у людей похилого віку. При цьому поява симптомів є відхиленням від нормальних процесів старіння.

Іншою назвою недуги є хвороба дифузних тілець Леві. Тільця Леві — це округлі білкові відкладення (синуклеїн) в корі головного мозку, які мають патологічний характер. Накопичення подібних тілець викликає пошкодження головного мозку. Однією з особливостей перебігу хвороби є її повільний, але прогресуючий характер.

тільця леві

Фото тілець Леві

Вперше це явище було запротокольовано неврологом Фрідріхом Леві з Німеччини, на честь якого і названо захворювання.

Варто відзначити, що поява когнітивних і рухових розладів може наступити в різний час.

Якщо у хворого встановлено діагноз «хвороба Паркінсона», то в 40% випадків перші ознаки деменції можуть з’явитися через 10-15 років.

Багато лікарів ставлять помилковий діагноз, оскільки можливий розрив когнітивної дисфункції та опорно-рухової може складати за часом близько року. Для того, щоб не переплутати деменцію Леві з деменцією при Паркінсона або хворобою Альцгеймера слід уважно вивчити симптоми. Адже в даному випадку остаточний діагноз ставиться саме на основі симптоматики хворого.

Симптоми хвороби

Деменція з тільцями Леві має симптоми досить схожі з іншими хворобами, які зачіпають когнітивну і рухову функції життєдіяльності людини.

У зв’язку з тим, що у хвороби немає раптового початку, відстежувати потрібно навіть перші непомітні ознаки.

До симптомів деменції Леві відносяться:

 1. Коливання психічної функції: зміна активного стану, зосередженої уваги на сонливість і неуважність.
 2. Порушення образотворчої здібності, неможливість копіювання та змальовування малюнків.
 3. Порушення концентрації уваги, швидка стомлюваність (астенія).
 4. Ознаки психозу. На ранніх стадіях — це зорові галюцинації (у 90% пацієнтів). На більш пізніх — параноя, марення.
 5. Підвищення м’язового тонусу.
 6. Тремор кінцівок.
 7. Зміна ходи — укорочений крок і човгання ногами.
 8. Збільшення кількості падінь.
 9. Нічні кошмари в період активної фази сну.
 10. Порушення вегетативних процесів — утруднене сечовипускання, поява запорів, скачки кров’яного тиску, перепади температури тіла.

Тривалість життя при деменції з тільцями Леві

Деменція з тільцями Леві — це недуга з постійно посилюваним розвитком. В середньому, від моменту початку хвороби до смерті може пройти близько 7 – 10 років. Однак прогноз при деменції з тільцями Леві — відносний. На показник тривалості життя впливає загальний фізичний стан людини, тяжкість ушкодження кори головного мозку, колишній спосіб життя, наявність або відсутність супутніх захворювань, особливості організму, своєчасне надання терапії і, що важливо, правильно організований догляд і підтримка.

Лікування і догляд за пацієнтами з діагнозом «Деменція з тільцями Леві»

На жаль, лікарських препаратів, які були б ефективні в боротьбі з тільцями Леві не існує. Однак спеціальна підтримуюча терапія здатна знизити прояв симптомів.

Наприклад, часто хворим виписують холінергетичні препарати, які сприяють концентрації уваги.

В якості симптоматичної і комплексної терапії лікарі:

 • намагаються усунути симптоми хвороби Паркінсона — проблеми з рівновагою, скутість м’язів, тремтіння в тілі і кінцівках (тремор);
 • призначають нейролептики для боротьби з галюцинаціями.

Також активно використовують немедичні методи такі як:

 • лікувальна фізична культура;
 • заняття з логопедом;
 • трудотерапія;
 • музикотерапія;
 • заняття з психотерапевтом.

По частині догляду за хворими деменцією з тільцями Леві вживаються заходи щодо забезпечення безпеки та інші підтримуючі заходи:

 • чіткий режим дня;
 • відмова від шкідливих звичок як хворого, так і його оточення;
 • правильне харчування, яке буде сприяти нормальному рівню холестерину, цукру в крові;
 • уникання соціальної ізоляції.

хворий на деменцію з тільцями леві відчуває турботу близьких людей

Хворі деменцією Леві потребують посиленого піклування, постійної уваги і медичного нагляду. Тому догляд є досить складним. Має місце можливість перебування хворого в спеціальних установах. У пансіонатах для літніх Life-House створено всі умови для комфортного перебування різних груп людей похилого віку, в тому числі і людей з деменцією.

запрошення дізнатися ціни в будинках престарілих в києві та україні

Джерела:

1) https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/dementia

2) https://www.msdmanuals.com/

Залишити коментар: