Лікування та профілактика порушень ходи людей похилого віку

Зміна ходи людей похилого віку пов’язана з порушенням довжини, ширини, симетричності кроку. Після того, як було з’ясовано причину порушення ходи (у цьому можуть допомогти ортопед-травматолог, невролог або терапевт), важливо докласти зусиль, щоб усунути її. Лікувальні заходи, про які піде мова далі у статті, можуть суттєво покращити ходу.

Лікування ходи людей похилого віку включає наступні методи:

  1. силові тренувальні програми;
  2. вправи для збереження рівноваги;
  3. допоміжні пристрої.

Силові тренування

Навіть літні люди з обмеженими фізичними можливостями можуть відчути полегшення завдяки тренувальним програмам. У хворих, які страждають на артрит, прогулянки або вправи на опір можуть зменшити больові відчуття в коліні і поліпшити стабільність ходи.

Зазвичай достатньо 2-3 тренувань на тиждень, які складаються з трьох комплексів вправ (8-14 повторень під час кожного тренування). Тренажери здатні накачати великі м’язи гомілки, а також забезпечити під час вставання підтримку м’язів тазу та спини.

Для людей похилого віку тренажери не завжди доступні. У такому разі є альтернативні види силових тренувань, які дозволять досягти позитивних результатів. Наприклад, можна виконувати вправу, встаючи зі стільця з невеликими гирями, закріпленими на талії ременями. Також корисні підйоми сходами з рівномірним навантаженням. Подібними вправами можна покращити і згинання кісточки. Щоб зміцнити квадріцепс, можна прикріпити вантаж на кісточку (початкова вага для ослаблених людей похилого віку становить 3 кг). Рекомендується щотижневе збільшення навантажень (до 10-12 повторень), доки не буде досягнуто стабілізації. Після цього необхідно продовжувати виконувати вправу із застосуванням максимально допустимої ваги.

Ви також можете ознайомитись з актуальною інформацією стосовно вартості та цін в будинку престарілих, а також з переліком послуг що надається пансіонатом Life House.

Вправи, які поліпшують рівновагу

У цьому випадку необхідно спочатку навчити пацієнта зберігати правильну позу стоячи та статичну рівновагу. Потім пацієнту необхідно пояснити, як тиск на ноги перерозподіляється при повороті тулуба або плавному нахилі вперед. Далі людина похилого віку повинна нахилитися вперед, утримуючись за стіну або стільницю. Після цього необхідно спробувати зробити нахили назад та у кожну сторону. Також пацієнту похилого віку дається завдання простояти на одній нозі близько 10 секунд.

Як зазначається у довіднику MSD, тренінг на динамічну рівновагу може включати прості вправи, наприклад, китайську гімнастику Тай-чі. Багатокомпонентні тренування є ефективнішими для збереження рівноваги та лікування розладів ходи.

Також ефективним методом є скандинавська ходьба із використанням палиць регульованої довжини. При такому виді вправ задіюється все тіло: м’язи плечового пояса, трицепси, тазове обертання. Як зазначається у згаданому вище довіднику, 12 проведених досліджень виявили значні покращення, які включають збільшення частоти скорочень серця в процесі ходьби, збільшення швидкості ходьби та споживання кисню, м’язової витривалості верхньої частини тіла.

літня пара прогулюється лісом з палицями для скандинавської ходьби

Допоміжні пристрої

Тростини. Такі пристрої зазвичай рекомендуються пацієнтам з болями через артрит колінного або тазостегнового суглоба. Тростина, що має 4 опори, дозволяє зробити ходу більш стійкою, але здатна уповільнити ходу. Тростину рекомендують використовувати для здорової сторони, яка протилежна слабкій або хворій нозі. Важливо, щоб для вибору та підготовки допоміжних пристроїв були задіяні фізіотерапевти.

Ходунки. Вони здатні зменшити навантаження, а з ним і болючі відчуття при артритах більше, ніж тростина. Їх рекомендують використовувати лише за умови добре розвинених м’язів рук та плечей. Ходунки забезпечать бічну стійкість та захист від падінь уперед, але не запобігають падінню назад, якщо пацієнтові складно зберігати рівновагу.

Існують чотириколісні ходунки з гальмами та великими колесами. Вони мають невелике сидіння, що особливо важливо, якщо пацієнт швидко втомлюється.

Профілактика порушень ходи

Первинна профілактика повинна включати високу фізичну активність для збереження рухливості, навіть якщо пацієнт має захворювання.

Вторинна профілактика – фізичні вправи, які покращують ходу та ступінь рухливості, про які йшлося у цій статті.

ВООЗ настійно рекомендує людям похилого віку регулярну комплексну активність для підтримки рухливості [1]. Найважливіша рекомендація – регулярна ходьба протягом 30 хвилин. Використання прогулянкових палиць або тростин при цьому допоможе людям похилого віку почуватися безпечніше і впевненіше. Зверніть увагу також на статтю – Користь і шкода скандинавської ходьби для літніх людей.

[1] World Health Organization: Global action plan on physical activity 2018-2030: more active people for a healthier world. Geneva: World Health Organization; 2018. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.

Залишити коментар: