Симптоми та ознаки хвороби Альцгеймера

Дивацтва, які не можна ігнорувати

«Я почувала себе розгубленою. Що з нею? Тільки що моя мама поїла, але через пару хвилин я вже чую у свій бік ряд закидів і обвинувачень у тому, що морю її голодом. Коли я йду на роботу, то закриваю двері на ключ, намагаючись забезпечити матір безпекою у знайомій для неї обстановці. Адже вона може піти з дому в піжамі і загубитися на вулиці. Але і вдома, на мій превеликий жаль, для неї небезпечно. Одного разу вона забула вимкнути газ. Добре, що я вчасно прийшла і запобігла біду».

Чи знайомі Вам подібні труднощі? Така поведінка викликає не тільки сильне занепокоєння, але й негайно потребує оцінки відповідного лікаря. Існує низка різних ознак і симптомів, які в комплексі вказують на хворобу Альцгеймера.

Як проявляється хвороба Альцгеймера?

Ви знали?

Перші симптоми хвороби можуть виникнути після 40 років, а за рубежем 70-річного віку частота захворювання доходить до 30 відсотків. В середньому людина з хворобою Альцгеймера живе 4-8 років після встановлення діагнозу, але може жити до 20 років, в залежності від певних факторів.

Першою ознакою захворювання є труднощі із запам’ятовуванням недавно здобутої інформації, причому забуваються спочатку найближчі за часом події, а потім більш віддалені. Слідом за цим з’являються внутрішні занепокоєння, почуття розгубленості, неповноцінності та страх нерозуміння.

Ось деякі симптоми хвороби Альцгеймера:

  • Проблеми у виконанні простих, побутових завдань.
  • Перепади в настрої і характері, відчуженість від рідних і знайомих.
  • Погіршення навичок читання і письма.
  • Труднощі з формуванням думок в слова; нерозбірлива мова.
  • Труднощі орієнтації в знайомих місцях і з відновленням послідовності подій.
  • Втрачаються спогади про знайомих осіб.
  • Потрібна допомога у виборі сезонного одягу.
  • Спостерігається схильність бродити і губитися.
  • З’являється необґрунтована підозрілість і марення, або нав’язлива, повторювана поведінка, така як, наприклад, скручування рук.

Симптоми хвороби проявляються у кожного індивідуально і різняться в залежності від фізичного стану і способу життя хворої людини. Давайте розглянемо деякі з них більш детально.

хвора на альцгеймера людина кладе взуття у микрохвильовку

10 попереджувальних знаків і симптомів

1) Втрата спогадів про особисте життя.

Спочатку проявляються проблеми з короткочасною пам’яттю — людина забуває свіжу, недавно здобуту інформацію. З часом хворий втрачає і більш пізні спогади. Забуваються важливі дати і події, спостерігається повторення одних самих запитань. Людині стає все складніше згадувати інформацію про себе, наприклад, таку як адреса або номер телефону.

2) Труднощі у прийнятті рішень, втрата самостійності.

Людині стає важко працювати з числами, розробляти плани дій і чітко їх дотримуватися. Хворий може відчувати труднощі у виконанні знайомого кулінарного рецепту або відстеженні щомісячних рахунків. На концентрацію уваги потрібно набагато більше часу ніж раніше.

3) Складність у виконанні повсякденних завдань.

Виникають проблеми з поїздкою в знайоме місце, організацією списку покупок або запам’ятовуванням правил улюбленої гри, втрачаються навички роботи з музичним інструментом. Втрачається орієнтація навіть у себе вдома.

4) Втрата орієнтації в часі і на місцевості.

Люди, що живуть з хворобою Альцгеймера, можуть втратити орієнтацію у датах, порах року і часі доби. Іноді можуть забути, де вони або як вони туди потрапили.

5) Проблеми з розумінням візуальних образів.

Людині стає важче обробляти візуальну картину, яку мозок отримує через очі. Як наслідок, у хворого виникають проблеми з читанням, з оцінкою відстані, визначенням кольору або контрасту. В результаті стає важче керувати транспортним засобом і навіть власним тілом.

6) Проблеми з мовою та здатністю писати.

Люди, які страждають на хворобу Альцгеймера, можуть зазнавати труднощів у спілкуванні через розлади мови. Вони можуть зупинитися в середині розмови і не знати, як продовжити, а також можуть часто повторюватися. Виникають складнощі з підбором правильного слова.

7) Непослідовність поведінки.

Людина, що живе з хворобою Альцгеймера, може помістити речі в незвичайні для них місця, забути про те, куди вона їх поклала, і безуспішно шукати їх, при цьому звинувачуючи інших у крадіжці.

8) Потребують постійного контролю.

Люди, що страждають на хворобу Альцгеймера, можуть піти з дому і бродяжити. В деяких трапляються галюцинації.

9) Залежність від близьких у виконанні простих побутових процесів, пов’язаних з життєдіяльністю організму.

Людина потребує сторонньої допомоги при відвідуванні туалету, купанні, одяганні, зазнає труднощів при харчуванні.

10) Безпричинні і часом різкі зміни настрою.

Спостерігаються швидкі перепади настрою — збентеження, підозрілість, пригніченість, переляк і хвилювання. Людина може недоречно вести себе в присутності інших.

чоловік, які страждає альцгеймера, приклав телефону слухавку до вуха іншим боком

Необхідно реагувати на будь-які подібні прояви, бо вони можуть бути наслідком хвороби Альцгеймера. При цьому важливо пам’ятати, що ця стаття написана в ознайомлювальних цілях, а точну діагностику та лікування повинен проводити профільний лікар. Рідні в свою чергу мають забезпечити організацію догляду та контроль лікування. Гарним варіантом може бути розміщення в спеціалізованому закладі. В пансіонатах Life-House створені необхідні умови для безпечного перебування людей, хворих на Альцгеймера. До того ж ми маємо кваліфікований персонал, який попіклується про комфорт і доглянутість Вашої рідної людини!

запрошення дізнатися ціни в будинках престарілих в києві та україні

Джерела:

1) https://www.alz.org

2) Журнал неврологии и психиатрии 1, 2018 (помощь практическому врачу) О.А. Кичерова, Л.И. Рейхерт, 2018.

Залишити коментар: