Сльозоточивість очей у літніх людей

Сльози необхідні для належного функціонування очей, вони вимивають сміття і мікрочастинки пилу, які потрапляють на слизову оболонку, зберігаючи їх вологими. Часто сльозотеча у літніх людей перевищує будь-які норми і становить проблему.

Через постійні сліз очі стають червоними і людина може виглядати так, як ніби він весь час плаче. Причому відбуватися це може, як не парадоксально, через надмірної сухості очей, яка змушує слізні протоки працювати «понаднормово».

Несправність залоз, поряд з інфекціями і віковою дегенерацією зору — найбільш поширені і важковиліковні причини сльозотечі у літніх людей.

Причини сльозотечі

Сльозотеча у старих людей виникає з ряду причин: від незначних інфекцій до більш серйозних захворювань. Важливо якомога раніше розпізнати ці проблеми і зрозуміти, чому сльозяться очі у літніх людей, щоб почати лікування до того, як виникнуть ускладнення.

Розглянемо головні причини:

1. Ектропіон — своєрідне «провисання» нижньої повіки, яке розвивається з віком. Втрачається здатність нормально відводити сльози через протоки.

2. Синдром сухих очей.
Люди похилого віку часто відчувають сухість в очах. За іронією, саме цей синдром сухості викликає надмірне зволоження.

Коли слізні залози не виробляють достатньо вологи, очі стають сухими і роздратованими, про що йде сигнал в мозок. І слізні залози, щоб виправити ситуацію, заповнюють дефіцит потоком сліз.

Сухість також може розвиватися як побічний ефект від ліків або як симптом супутніх захворювань, наприклад, глаукоми.

3. Катаракти.
Катаракта зазвичай характеризується затуманеним зором. Цей стан робить очі гіперчутливими до світла, що призводить до посиленого сльозовиділення.

Зазвичай захворювання розвивається протягом багатьох років. Якщо воно не було діагностовано, важливо помітити перші ознаки і показати їх окуліста для подальших досліджень.

4. Дисфункція мейбомієвих залоз — це група порушень мікрожелез верхньої повіки. Вони виділяють жирний компонент, який запобігає сльози від занадто швидкого висихання з поверхні очей.

Цією проблемою страждають до 78% людей у ​​віці: сльози випаровуються швидше, а значить, залози виробляють ще більше рідини.

5. Інфекції і запалення.
Сльозотеча у літніх людей може проявитися в результаті кон’юнктивіту, блефариту або інших очних інфекцій, гордеолума (т. зв. «ячмінь»). Інфекції викликають набрякання повік і кон’юнктиви, а також можуть призвести до закупорки слізних проток, що можуть перешкоджати відтоку сліз.

6. Непрямі причини.
Рясну сльозотечу можуть спровокувати невідповідні окуляри, в силу непомітного зміни зору, довго були у використанні лінзи, побічний ефект лікарських препаратів (наприклад, від артрозу), алергічні реакції або проста перевтома.

слезоточивость глаз у пожилых

 

Що робити, якщо у літньої людини сльозяться очі

У легких випадках безрецептурні краплі при сльозотечі у літніх людей (штучні сльози, або краплі з антибіотиком, наприклад) зведуть симптоми до мінімуму. У більш серйозних випадках необхідне лікування під наглядом лікаря.

Якщо сльозяться очі у літньої людини, що робити відразу для мінімізації неприємних симптомів? Поки не поставлений точний діагноз, загальні рекомендації такі:

 • максимально знизити навантаження на зоровий нерв (ТВ, книги, комп’ютер);
 • на час залишити очі в спокої, прибрати окуляри й контактні лінзи;
 • промивати чайним відваром і капати краплі проти сухого ока;
 • застосовувати гарячі або холодні компреси кілька разів на день;
 • прибрати будь-які контакти з передбачуваним алергеном.

Якщо ви спробували лікування в домашніх умовах і протягом двох-трьох днів все залишилося без змін або симптоми навпаки погіршилися, необхідно записатися на прийом до офтальмолога, щоб виключити більш серйозні проблеми.

Лікування

Залежно від першопричини лікар-офтальмолог призначить або консервативне (медикаментозне, фізіотерапевтичне), або хірургічне лікування.

До консервативного лікування відносяться:

 • краплі і мазі, як від простої сухості, так і від інфекцій, викликаних мікроорганізмами;
 • гімнастичні комплекси для м’язів очей;
 • компреси і промивання.

Хірургічне втручання необхідне при закупорці слізних проток небактериального генезу:

 • стентування або інтубація: лікар просмикує тонку трубку через канал відведення сліз до носа. Трубка або стент залишається на місці і дозволяє сльозам нормально стікати. Процедура вимагає загального наркозу;
 • дакриоцисториностомия — хірургічна процедура, при якій протоки чистять через розріз збоку від носа біля слізного мішка або за допомогою ендоскопічних інструментів через носову порожнину.

Відновлення після інвазії займе близько 2-х днів, а шви знімуть через тиждень.

Профілактика

слезяться глаза у пожилого человека

Профілактика — це комплекс дій, покликаних уникнути безпосереднього лікування. Неможливо запобігти механічну травму кришталика або погану спадковість, але є список превентивних заходів, який під силу виконати кожному.

Рекомендації:

 • правильне харчування, багате вітамінами А, C, B, E і корисними речовинами для зору: помаранчеві овочі і фрукти, чорниця;
 • вправи, які зміцнюють очний нерв;
 • регулярний огляд у офтальмолога (в ідеалі 1 раз на рік);
 • носіння сонцезахисних окулярів, уникнення світла прожекторів, електрозварювання;
 • не допускати запущених інфекцій і мікротравм.

При повному або досить серйозною втрати зору (до 60-70%) хворому важливо знаходиться під постійним наглядом. В цьому випадку будинок престарілих — адекватний варіант профілактики, де будуть забезпечені:

Висновки

З віком наступають незворотні зміни функціонування організму, в тому числі зору і слізних залоз.

Резюмуємо відповіді на питання, чому сльозяться очі у літньої людини і будь профілактичних заходів і рекомендацій варто дотримуватися:

 • часта сльозоточивість в літньому віці практично неминуча після 65 років;
 • найпоширеніша причина неконтрольованого сльозотечі – синдром сухих очей;
 • інші часті причини: дисфункція мейбомієвих залоз, закупорка слізних проток, інфекції, травми, алергени і побічні дії лікарських препаратів;
 • більш рідкісні, але небезпечні: діабетична ретинопатія, глаукома;
 • безрецептурні очні краплі, компреси і інші види домашнього лікування, які не вплинули на ваш стан протягом 3-х діб слід припинити і прийти на прийом до офтальмолога;
 • своєчасна профілактика: ЗСЖ і правильне харчування, профогляди і лікувальна очна гімнастика запобігають небезпечні стану;
 • завжди носити тільки відповідні за рецептом, чисті лінзи і окуляри;
  при 100% втраті зору безпечніше проживати в спеціалізованій установі, хоча б до повної адаптації до нового стану.

Залишити коментар: