Високий тиск при низькому пульсі

Похилий вік – це прекрасна пора життя людини. Нажаль пов’язана з множинними недугами та іншими проблемами зі здоров’ям. Частину з них можна уникнути, дотримуючись правильного способу життя, частину можна попередити, деякі можна вилікувати, а інші лише коригувати за допомогою медикаментів.

Сьогоднішня стаття буде присвячена проблемі високого тиску та низького пульсу у людей літнього віку. Ми розглянемо супутні симптоми нездужання, як надати першу допомогу, та й взагалі, що робити при появі такого явища. Також радимо ознайомитись з умовами проживання в пансіонаті для літніх людей Life House.

Загальні факти про хворобу

Підвищений артеріальний тиск – одна з найчастіших дисфункцій серцево-судинної системи. Зустрічається не тільки у людей похилого віку. Проблеми з харчуванням, часті стресові ситуації, фізичні перевантаження призводять до підвищення тиску.

Людський організм є досить складною системою і багато функцій тісно пов’язані між собою. Артеріальний тиск – це своєрідний показник ефективності току крові по судинах кровоносної системи. Тому організм намагається постійно підтримувати постійний середній показник. Його ще називають «робочий тиск». Значення середнього показника дорівнює 120/80, підвищеним тиском вважається від 140/90.

Низький пульс в медицині констатується, коли частота серцевих скорочень опускається нижче 60 ударів в хвилину.

Цікаво, що у більшості людей при підвищенні тиску підвищується і пульс. Але іноді лікарями констатується й інша клінічна картина – високий тиск, низький пульс, задишка.

Якщо те, що сталося – це поодинокий випадок, то панікувати не варто. Однак якщо така ситуація з’являється кілька разів протягом дня, то це може сигналізувати про те, що розвивається патологія. Найбільшою небезпекою є дисфункція кровообігу в головному мозку та інших життєво важливих органах, інфаркт, набряк легенів, летальний випадок.

У людей старшого віку судини кровоносної системи погано підтримують власний тонус, тому подібне явище викликає необхідність негайної діагностики.

Супутні симптоми

Крім задишки при високому тиску та низькому пульсі запаморочення стає одним із супутніх симптомів. Крім того, в подібному стані можуть спостерігатися такі симптоми:

 •  головний біль в області потилиці та скронь;
 • нудота або блювота;
 • біль і важкість у ділянці серця;
 • м’язове тремтіння;
 • шум у вухах;
 • загальна слабкість, млявість;
 • судоми;
 • непритомність;
 • пітливість;
 • відчуття того, що серцебиття завмирає.

Перш, ніж відповідати на питання: «Високий тиск, низький пульс: що робити?» варто розібратися з причинами, які привели людину до такого стану.

Причини поєднання високого тиску та низького пульсу

Різноспрямованість показників артеріального тиску та частоти серцевих скорочень свідчить про певний збій регуляції функціонування серцево-судинної системи. Причини виникнення такої дисфункції умовно поділяються на два підтипи.

1). Фізіологічні (за умови, що пульс постійно уповільнений, але ритмічний та пацієнт не має додаткових скарг). До них відносяться:

 • тривала гіпертонія (протягом багатьох років);
 • професійний спорт;
 • фізіологічне зниження пульсу в нічний час або в умовах прохолодного клімату;
 • систематичний прийом медикаментів, які уповільнюють серцебиття.

2). Патологічні (за умови зниженої частоти серцевих скорочень спостерігається погіршення стану хворого, присутні характерні скарги, симптоми підтверджені відповідними показниками артеріального тиску і пульсу):

 • важкі захворювання серцево-судинної системи (інфаркт, ішемічна хвороба серця, міокардит);
 • аритмія – порушений серцевий ритм;
 • різноманітні захворювання ендокринної системи, пов’язані з порушенням роботи гіпофіза, щитовидної залози або надниркових залоз;
 • синдром слабкості сінуатріального вузла.

Дівчина вимірює рівень кров'яного тиску літньої жінки

Підвищений тиск і низький пульс: що робити

При наявності описаних вище симптомів люди часто задають питання: «Що приймати, щоб нормалізувати показники тиску і пульсу?» Але перш за все людині, яка зіткнулася з подібною недугою або його родичам варто звернутися до кардіолога за детальною консультацією та діагностикою. Можуть бути призначені електрокардіографія і УЗД серця. У зовсім критичних випадках пацієнт направляється в холтер-моніторинг – процедура, за допомогою якої моніториться робота серця та фіксуються показники тиску протягом 24-х годин.

Додатково можуть бути призначені інші аналізи, що стосуються показників крові, роботи ендокринної системи.

У деяких випадках людині з високим тиском і низьким пульсом необхідно надати першу допомогу, яка повинна складатися з наступних етапів:

 • допомогти пацієнтові зайняти горизонтальне положення з трохи піднятим корпусом;
 • зігріти нижні кінцівки за допомогою пледа, грілки або пляшки з гарячою водою;
 • викликати терапевта або сімейного лікаря.

Не варто самостійно призначати та приймати лікарські препарати в залежності від причин виникнення захворювання.

Категорично не можна продовжувати активну діяльність, приймати напої, що підвищують тиск.

Важливою складовою лікування є правильне харчування: часті прийоми їжі (4-5 разів) невеликими порціями, відмова від смаженої їжі, обмежене споживання солі, вживання рідини не більше півтора літрів на добу, допускається в раціон риба і м’ясо нежирних сортів, зменшення вживання в їжу бобових, наваристих бульйонів, газованих напоїв, солодкого. Ви також можете ознайомитись з актуальною інформацією стосовно вартості та цін в будинку престарілих, а також з переліком послуг що надається пансіонатом Life House.

 

Стаття написана на основі наступних джерел:

1). Наукова стаття «Частота серцевих скорочень, як фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань», А. А. Свистунов, Т. В. Головачова, К. Ю. Скворцов, О. С. Вервікішко;

2). Стаття довідника MSD «Огляд гіпертонії».

Залишити коментар: