Фізична терапія (куди входить і гімнастика після інсульту) – найважливіша складова відновлення після інсульту. Реабілітація являє собою комплекс заходів, спрямованих на відновлення втрачених або порушених функцій організму, а також повне одужання і повернення до нормальної життєдіяльності.

Вважається “золотим стандартом” в питанні відновлення хворих, які перенесли це захворювання, в той час, як гімнастика і лікувальна фізкультура втратили свою актуальність і доказову базу.

Постінсультна фізична терапія складається з безлічі компонентів: занять з фізичним терапевтом, ерготерапевтами, логопедом, виконання певних вправ і т.д. Проводитися вона повинна виключно із залученням фахівців на всіх етапах, а також за участю близьких і родичів хворого (якщо пацієнт не знаходиться в реабілітаційному центрі).

Оптимальний варіант для хворого і його родини – перебування в спеціалізованій установі, де працює мультидисциплінарна команда лікарів і медперсоналу.

Вже тривалий час функціонує Центр реабілітації після інсульту Life House , укомплектований достатньою матеріально-технічною базою, а також штатом кваліфікованого медперсоналу . Це допомагає нашим гостям з комфортом, слідуючи чіткому алгоритму, повертатися до звичного способу життя і трудової діяльності.

Фізична терапія замість ЛФК

Лікувальна фізкультура (ЛФК після інсульту) не має доказової ефективності, на відміну від фізичної терапії, яка лежить в основі реабілітаційного процесу.

При формуванні тактики лікування команда лікарів повинна проявити індивідуальний підхід до розробки програми.

Гімнастика іноді застосовується, виходячи зі стану пацієнта, поставлених клінічних завдань.

При порушенні рухової функції, координації вдаються до кінезітерапії (лікування рухом). Важливо почати заняття в перші ж дні після настання епізоду (якщо дозволяє поточний стан хворого і його свідомість).

У ранньому періоді реабілітаційні втручання будуть полягати в пасивній гімнастиці – виконанні нескладних рухів і вправ за допомогою фізичного терапевта. Це необхідно для запобігання розвитку пневмонії, застійних явищ, контрактур, пролежнів, атрофії, дистрофії та ін. Дегенеративних процесів.

Далі при наявності парезів фахівці допоможуть виконувати імітаційні вправи безпосередньо в ліжку або в кріслі / стільці. Так само як наслідування ходьбі або виконання елементарних рухів на координацію.

Якщо ж пацієнт здатний виконувати подібні завдання самостійно, поступово його будуть вчити приймати вертикальне положення – сідати, стояти самостійно, утримуючи рівновагу, пересуватися в межах палати, тренажерного залу, вздовж коридору в реабілітаційному центрі.

Відновлення навичок самообслуговування також здійснюється поступово. Команда фіз терапевтів запропонує Вам найбільш ефективний план для конкретного випадку, виходячи з можливостей пацієнта, наявності атаксії, гемипареза і подібних порушень.

Варто відповідально поставитися до призначень лікарів, оскільки, від коректного виконання приписів безпосередньо залежить результат.

Заняття в рамках програми терапії виконуються кілька разів на день протягом короткого відрізка часу – 10-20 хвилин. Найчастіше для вправ потрібні спеціальні тренажери або пристосування, які самостійно придбати і встановити в будинку/квартирі проблематично.

У даному випадку, кращий вибір – реабілітація в спеціалізованому центрі, де є все необхідне обладнання, а також кваліфікований медичний персонал. Відзначимо, що проходження курсу терапії в профільному закладі в рази ефективніше, ніж в домашніх умовах.

Реабілітація після інсульту. Вправи

Як ми раніше говорили, одужання – процес тривалий і максимально персоналізований. Його завданням є не тільки відновлення рухових функцій, але і адаптація до побутових, трудових умов, соціалізація, повернення і поліпшення когнітивних та інших функцій.

Отже, для кожного перерахованого пункту командою буде розроблена індивідуальна програма, куди увійдуть фізичні вправи після інсульту різного типу і рівнів складності.

Призначення комплексу вправ:

 • розвиток моторики рук, повернення колишніх навичок;
 • відновлення функцій опорно-рухового апарату, можливості самостійно пересуватися;
 • стимуляція інтелекту;
 • стабілізація графіка занять, контроль гігієни сну;
 • розвиток спритності, координації;
 • відновлення рухової активності, здатності до самообслуговування.

Нижче наведені елементи лікувальної фізкультури, які використовуються для поетапного повернення втрачених навичок і функцій.

елементи лікувальної фізкультури, які використовуються для поетапного повернення втрачених навичок і функцій після інсульту

Як бачите, все виконується під чуйним керівництвом фізичного терапевта. Кожен рух направлено на стимуляцію тієї чи іншої групи м’язів, суглобів. Нагадаємо, що для кожної людини перелік рухів / маніпуляцій буде індивідуальним.

Також важливо приділити увагу функціонуванню нижніх кінцівок.

вправи, які сприяють відновленню функціонування нижніх кінцівок

Поступово Ви перейдете до тренування ходьби під наглядом медичного персоналу.

вправи для тренування ходьби, малюнок 1

вправи для тренування ходьби, малюнок 2

Найскладнішим етапом є тренування координації. Для цього знадобиться чимало зусиль, терпіння і знань фізичних терапевтів. Комплекс вправ, в даному випадку, також буде сформований, виходячи з можливостей пацієнта. Нижче продемонстровано можливі варіанти.

комплекс вправ для тренування координації

Висновки

Підводячи підсумки, узагальнимо інформацію:

 • фізична реабілітація повинна проводитися тільки членами мультидисциплінарної команди (МДК), до якої увійдуть лікарі різного профілю;
 • план розробляється індивідуально під кожного пацієнта, а також може коригуватися в процесі відновлення. Для цього лікарі проводять регулярний моніторинг стану здоров’я, вносячи зміни в алгоритм дій;
 • заняття повинні проводитися з кожним фахівцем мінімум 5 разів на тиждень, виходячи з можливостей і потреб хворого;
 • тривалість реабілітаційних заходів залежить від толерантності пацієнта до навантажень, спостережуваного прогресу, наявності ускладнень і супутніх захворювань;
 • важливо приступити до ранньої реабілітації в перші дні після інсульту (якщо пацієнт є стабільним і в свідомості);
 • оцінку функцій повинні проводити тільки члени МДК;
 • найкращим варіантом для досягнення високої ефективності терапії є звернення в реабілітаційний центр.

Якщо Ви або Ваш близька людина потребуєте якісної, професійної фізичної реабілітації, в Центрі Life House готові допомогти Вам прямо зараз. Також рекомендуємо ознайомитись з цінами на реабілітацію після інсульту в нашому центрі.

Поділитися
Потрібна допомога? Напишіть нам!
Автор Денисенко Сергій Вікторович
Автор: Денисенко Сергій Вікторович

Фізичний терапевт реабілітаційного центру Life-House.
 
Всі записи автора