Ожиріння – серйозна проблема, яка все частіше зустрічається у суспільстві. Неухильно зростає кількість людей, вага яких перевищує норму. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) зазначає, що ожиріння – це захворювання, «при якому надлишок жирової тканини накопичується настільки, що може негативно вплинути на здоров’я» (1). В одному джерелі зазначається, що понад 51% дорослих мешканців Європи мають надмірну вагу (2). Ожиріння не тільки підвищує ризик розвитку захворювань серця, цукрового діабету, підвищеного кров’яного тиску, але також може провокувати інсульт, особливо якщо є жирові відкладення в животі (3). На щастя, цей фактор ризику можна зменшити завдяки фізичним навантаженням та здоровому харчуванню.

Як визначається надмірна вага?

Швидше за все, ви і так розумієте, чи є ваша вага надмірною. Але все ж таки ви можете перевірити свій індекс маси тіла (ІМТ) і зрозуміти, якої позначки цієї шкали досягли ви. Завдяки розрахунку ІМТ ви зможете побачити, якою має бути нормальна вага при вашому зрості та зрозуміти, наскільки критичної позначки ви досягли.

ІМТ розраховується наступним чином: вашу вагу (у кілограмах) необхідно розділити на ваш ріст, помножений на 2. Якщо показник ІМТ від 25 до 29,9 одиниць, це вказує на надмірну вагу. Якщо ІМТ перевищує позначку 30, це говорить про ожиріння. Якщо ІМТ понад 40 – це болісне ожиріння. Для розрахунку ІМТ ви можете скористатися онлайн-калькулятором авторитетного медичного видання MSD MANUALS.

Підвищений ІМТ – основний чинник ризику серцево-судинних захворювань. Сумно, але ожиріння значно підвищує ризик інсульту. Рекомендуємо ознайомитись зі статтею про те що можна їсти після інсульту.

Важливі факти про надмірну вагу

 • За даними ВООЗ за 2016 рік близько 13% дорослого населення планети страждали від надмірної ваги.
 • У період з 1975 по 2016 роки кількість людей із цією проблемою збільшилася більш ніж утричі.
 • За даними за 2016 рік близько 41 мільйона дітей до 5 років мали надмірну вагу. Майже половина цієї кількості проживала в Азії.
 • У 2016 році близько 340 мільйонів дітей та підлітків (від 5 до 19 років) страждали від ожиріння. Ця цифра різко зросла з 4% у 1975 до понад 18% у 2016 році.

Що провокує надмірну вагу та ожиріння?

Ожиріння викликає енергетичний дисбаланс, при якому калорійність споживаних продуктів набагато вища за енергетичні потреби організму.

чоловік з ожирінням їсть калорійну їжу, сидячи за ноутбуком

Останнім часом у світі спостерігається така тенденція:

 • зростає споживання продуктів із високим вмістом жиру та енергетичною щільністю;
 • зниження фізичних навантажень через малорухливий рід діяльності та зміну способу пересування через зростаючу урбанізацію.

Зайва вага – яка ймовірність інсульту?

Зв’язок між інсультом і ожирінням явно простежується, особливо якщо у пацієнта спостерігається високий кров’яний тиск, підвищений рівень холестерину або цукровий діабет.

Показник ІМТ – далеко не єдиний, який вказує на ризик інсульту. Як стверджують дослідники, жирові накопичення внутрішньочеревної жирової тканини є більш очевидною прогностичною ознакою (2). Якщо коло талії становить більше 102 см у чоловіків та більше 89 см у жінок, це вказує на абдомінальне ожиріння (4).

Щоб зрозуміти, чи є у вас абдомінальне ожиріння, зробіть наступний розрахунок: розділіть обсяг талії на обсяг ваших стегон. Показник понад 0,9 для чоловіків та більше 0,85 для жінок прямо вказує на ожиріння і, як наслідок, високий ризик розвитку інсульту (1). Якщо цей показник збільшується навіть на 0,01 (тобто 1%), ризик інсульту зростає на 5% (5).

Так можна дійти висновку, що при зменшенні маси тіла ви зможете знизити ймовірність виникнення інсульту.

Також рекомендуємо ознайомитись з умовами реабілітації після інсульту в нашому центрі Life House.

Література:

 1. World Health Organization (WHO). Obesity: preventing and managing the global epidemic. WHO Technical Report Series 894, World Health Organization, Geneva, Switzerland, 2000.
 2. Eurostat. Overweight and obesity – BMI statistics. 2014. Accessed June 7th. https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Overweight_and_obesity – BMI_statistics.
 3. (Global Burden of Metabolic Risk Factors for Chronic Diseases Collaboration et al, 2014). Suk et al (2003).
 4. Wildman RP et al. Cardiovascular disease risk of abdominal obesity vs. metabolic abnormalities. Obesity (Silver Spring).2011;19:853-860.
 5. De Koning L, Merchant AT, Pogue J, Anand SS. Waist circumference and waist-to-hip ratio as predictors of cardiovascular events: meta-regression analysis of prospective studies. Eur Heart J. 2007; 28: 850-856.
Поділитися
Потрібна допомога? Напишіть нам!
Автор Ткачова Єлизавета Олексіївна
Автор: Ткачова Єлизавета Олексіївна

Лікар невролог реабілітаційного центру Life-House.
 
Всі записи автора