Лакунарний інсульт – різновид ішемічного інсульту. Цей вид інсульту характеризується обмеженим ураженням однієї з малих перфорантних артерій. Таку назву він отримав внаслідок того, що в місці ураження утворюються порожнини округлої форми, які заповнені рідким вмістом під назвою лакуна.

«Лакунарний стан мозку» – цей термін було вперше запропоновано 1980 році. Він являє собою вкрай важку хронічну прогресуючу патологію судин головного мозку при артеріальній гіпертонії. Як правило, при такому стані спостерігаються всі зміни судин, характерні артеріальній гіпертонії, найбільш поширені з яких – деструктивні зміни стінок інтрацеребральних артерій зі звуженням і облітерацією (закриттям). Саме це відносить лакунарний стан до тяжких патологій мозку з повторними кризами (раптовим значним підвищенням артеріального тиску). Такий стан може поєднуватися з крововиливами в мозок різної давності.

Лакуни сприяють поширенню вогнища крововиливу та збільшенню його площі. Лакунарний інсульт призводить до появи масивних інтрацеребральних гематом, подальшим невтішним прогнозом яких може стати розвиток геморагічного інсульту. Структурною основою лакунарного інсульту є малі глибинні або лакунарні інфаркти головного мозку.

На сайті багатопрофільного закладу «Першотравенської ЦМЛ» Дніпропетровської області була розміщена інформація про те, що лакунарний інсульт може статися в однаковій кількісті як у чоловіків, так і у жінок. Така патологія найчастіше діагностується у вікової категорії від 48 до 75 років. Лакунарні інсульти становлять до 20% усіх ішемічних інсультів. Нерідко вони бувають повторними. Найчастішою причиною, що спричиняє лакунарний інсульт, є атеросклероз на фоні артеріальної гіпертензії. Серед наслідків цього захворювання згадуються порушення когнітивних функцій, що призводять до деменції.

Дуже важливо розпочати лікування протягом однієї години після того, як стався інсульт. Часто в такому випадку можна запобігти подальшій інвалідизації.

Такий інсульт (його іноді називають ударом) виникає через раптове перекриття припливу крові до мозку. Нервові клітини починають відмирати через те, що перестає надходити кисень та поживні речовини в головний мозок, і він перестає належним чином функціонувати.

В останні роки з’явилися роботи, які свідчать, що масивним гематомам передують зміни судин і тканини мозку. Лікування артеріальної гіпертонії та своєчасне клінічне діагностування лакунарного стану дає можливість запобігти масивним крововиливам у мозок.

Завдяки появі новітніх технологій нейровізуалізації, наприклад, дифузійно-зваженої МРТ, можна з високим ступенем достовірності ідентифікувати гострі осередки ішемії мозку, що дозволяє краще діагностувати лакунарні інсульти.

Поділитися
Потрібна допомога? Напишіть нам!
Автор Ткачова Єлизавета Олексіївна
Автор: Ткачова Єлизавета Олексіївна

Лікар невролог реабілітаційного центру Life-House.
 
Всі записи автора