Перелом шийки стегна – одна з найбільш поширених травм, до якої схильні особи похилого віку. Молоді люди рідше ушкоджують дану ділянку кістки, оскільки не мають проблем з структурою кісткової тканини, не мають порушень координації та ін.

Небезпека даного перелому

Шийка – найбільш вразлива частина тазостегнового суглоба. Причини, які ведуть до переломів, в основному, це – падіння і удари, а також остеопороз (витончення кісткової тканини). Якщо в молодому віці відновлювально-реабілітаційний період і процес одужання не викликає ніяких побоювань, то для людей похилого віку дана травма є небезпечною.

літня жінка, яка після падіння лежить на підлозі

Розрізняють декілька видів переломів ШБ:

 • базальні – біля основи шийки;
 • трансцервікальні – проходять через шийку;
 • субкапітальні – на межі головки і шийки суглоба.

Незалежно від типу травми, результатом є порушення кровопостачання головки суглоба через пошкодження судин, і, як наслідок, руйнування головки. Наслідком описаного процесу є повна втрата або обмежена опорна здатність.

Найбільша проблема полягає в неможливості рухатися. “Лежача” літня людина піддається психоемоційним перепадів, депресивних станів, вираженого больового синдрому.

Крім того, виникають проблеми з іншими органами і системами:

 • розвиток некрозу;
 • тромбоз вен і судин через відсутність рухової активності;
 • хронічна пневмонія через застій мокротиння і постійне горизонтальне положення;
 • проблеми з травленням і сечовидільною системою;
 • загострення хронічних захворювань серцево-судинної системи.

Якщо хтось із Ваших близьких досяг похилого віку, будь ласка, організуйте для них комфортні побутові умови. Будьте уважні в разі виникнення непередбачених ситуацій і травм, щоб не пропустити ознаки перелому шийки стегна у літніх.

Симптоми перелому шийки стегна

Остаточно діагноз встановлюється ортопедом-травматологом на підставі результатів інструментальної діагностики: рентгенографії, комп’ютерної томографії або МРТ (метод визначає лікуючий лікар по ситуації).

Але Ви обов’язково повинні розрізняти перші ознаки перелому шийки стегна. До них належать:

 • різкий біль в нижній навколопаїовій області, яка посилюється при спробі рухати ногою або стати на неї, при тиску на п’яту;
 • зовнішня ротація стопи – вивернуті положення зовнішньою стороною стопи вниз (в положенні пацієнта лежачи);
 • “симптом галіфе” – набряклість і гематома, які збільшуються протягом декількох днів;
 • неможливість підняти ногу, виконання тільки ковзальних рухів;
 • візуальна різниця в довжині ніг: травмована коротше здорової.

схематичне зображення тазових кісток і шийки стегна

Якщо Ви помітили перераховані вище симптоми перелому шийки стегна, в терміновому порядку доставте травмовану людину в травмпункт для надання медичної допомоги.

Висновки

Ваша первинне завдання – організувати повноцінний постільний режим і догляд за старим. Врахуйте, що період відновлення і реабілітації тривалий, а часто пацієнти залишаються лежачими остаточно.

Проблема усувається тільки оперативними методами лікування – за допомогою остеосинтезу (з використанням металлофіксаторов уламків кістки) або ендопротезування.

Після оперативного втручання обов’язково потрібно приділити увагу процесу одужання і відновлення функцій опорно-рухового апарату.

Life-House – спеціалізований центр реабілітації після перелому шийки стегна . На професійному рівні ми організуємо реабілітаційні заходи за людиною після отримання даної травми. Ми здійснюємо повний контроль за дотриманням вимог лікарів, побажань наших постояльців.

Life-House – Ваш надійний помічник. Якщо Ваші близькі потребують якісного догляду, ми візьмемо дані обов’язки на себе вже зараз.

Поділитися
Потрібна допомога? Напишіть нам!
Автор Денисенко Сергій Вікторович
Автор: Денисенко Сергій Вікторович

Фізичний терапевт реабілітаційного центру Life-House
 
Всі записи автора