Нерідко люди плутають два схожі поняття: пасивні методи та пасивні вправи у реабілітації після інсульту. Яка між ними різниця? Наш фізичний терапевт Сергій Денисенко відповість на це запитання.

Пасивні методи виключають будь-яку участь людини у процесі, який з нею відбувається. Наприклад, під час масажу пацієнт лежить, а фахівець робить маніпуляції (розтирає, масажує м’язи тощо). В цьому випадку виключені активні дії з боку пацієнта – немає ні фізичної активності, ні розумової.

Що можна вважати пасивними вправами після інсульту? У випадку, коли у людини паралізовані кінцівки (плегія) та відсутні свідомі рухи, пасивні вправи здатні покращити її стан. Коли говорять про пасивні вправи при інсульті, мають на увазі, що фахівець виконує вправи нечутливою кінцівкою пацієнта замість нього, але при цьому (для досягнення максимальної ефективності відновлення рухів) пацієнт повинен усвідомлювати, що роблять із його рукою чи ногою. У цей час він подумки в голові повинен виконувати той самий рух – прокручувати в умі і ніби намагатися його виконати. Все це дає можливість мозку відновлювати в пам’яті різні рухи, а також те, як вони виконуються. За допомогою такого процесу утворюються нові нейронні зв’язки в головному мозку. Існує таке поняття як нейропластичність. Воно означає, що наш мозок може створювати додаткові нейронні зв’язки, щоб відтворювати шляхи проведення імпульсу до пошкодженої кінцівки. Таким чином, виконання певних рухів дозволяє відновити втрачені навички, наприклад читання. Пасивні вправи допомагають прискорити відновлення.

Якщо підсумувати, можна сказати, що пасивні методи реабілітації не є ефективними у боротьбі з наслідками інсульту, а ось пасивна гімнастика (вправи) справді здатна показати позитивний результат.

Поділитися
Потрібна допомога? Напишіть нам!
Автор Денисенко Сергій Вікторович
Автор: Денисенко Сергій Вікторович

Фізичний терапевт реабілітаційного центру Life-House
 
Всі записи автора