У людей, які пережили інсульт, часто спостерігається розвиток різних ускладнень, серед яких виділяють рухові, інтелектуальні дисфункції, порушення відчуттів. При цьому до найпоширеніших наслідків даного захворювання також відносяться порушення мовлення, які, згідно зі статистикою, зустрічаються в середньому у 20-30% пацієнтів.

Патології мовної функції мають різний характер та ступені тяжкості, що залежить від особливостей порушення мозкового кровообігу, ступеня ураження мозку та інших факторів.

З цієї статті ви дізнаєтеся, чому при інсульті пропадає мовлення, які форми мовних дисфункцій існують і як відбувається відновлення у подібних випадках.

лікар допомогає пацієнту відновити мовлення після інсульту

Центр реабілітації після інсульту Life-House — профільна установа, де програми відновлення для кожного пацієнта розробляються індивідуально. У нас працюють висококваліфіковані фахівці, які зроблять все можливе, щоб ви чи близька вам людина змогли відновити втрачені функції та повернутися до повноцінного життя.

Причини та механізми виникнення постінсультних мовних дисфункцій

У цьому випадку порушення мовлення в людей похилого віку не завжди означає, що людина повністю втрачає здатність говорити. Умовно мовні дисфункції можна поділити на такі категорії:

 • хворому стає важко вимовляти окремі звуки, але розумові здібності зберігаються;
 • виникають складнощі у побудові осмислених речень, але можливість вимовляти практично всі слова та звуки без дефектів зберігається;
 • у деяких випадках людина все чітко розуміє, виконує прохання, але не здатна сказати щось чітко і розбірливо.

У кожному з таких випадків причини мовних дисфункцій можуть дещо відрізнятися. Якщо ж говорити про механізми виникнення подібних ускладнень, вони пов’язані безпосередньо з ключовим тригером — інсультом.

Існує 2 форми цієї хвороби: ішемічна та геморагічна. У першому випадку відбувається часткова або повна закупорка судини у мозку, у другому відзначається розрив судинної стінки. Але в кожній із цих ситуацій до окремих ділянок мозку перестає надходити кров, що призводить до гіпоксії. В результаті відбуваються органічні ураження мозкових структур і, якщо зачеплені ділянки мозку відповідальні  за забезпечення мовних функцій, порушення мовлення в дорослих стає передбачуваним результатом.

Враховувати види інсульту дуже важливо в рамках розроблення реабілітаційної програми. Крім того, наші фахівці співвідносять безліч інших факторів, враховуючи ступінь та характер уражень мозку, супутні симптоми, вік пацієнта тощо. Усе це дозволяє значно підвищити ефективність відновлення.

Чому при інсульті пропадає мовлення

Особливості та ступінь тяжкості мовних патологій залежать від того, яка саме область мозку була вражена та наскільки сильно. Так, більшість людей є правшами, і в них ділянки мозку, які відповідають за функції відтворення звуків, розташовані у лівій півкулі. Щодо лівшів картина дзеркальна, у них мовні центри локалізуються у правій півкулі головного мозку. Враховуючи такі особливості, залежно від локалізації патологічного процесу, ступеня його тяжкості можуть виникати різні мовні дисфункції.

логопед допомогає пацієнтові відновити навички мовлення

Крім того, залежно від клінічного випадку, характеру порушення мозкового кровообігу, постінсультні мовні дисфункції умовно поділяються на 3 типи за ступенем тяжкості:

 1. легкі;
 2. середні;
 3. важкі.

У першому випадку може бути тимчасове порушення мовлення. Тобто мовна функція відновиться через певний проміжок часу навіть без серйозних допоміжних дій. Але чим важчий ступінь уражень мозку та спровокованих цим наслідків, тим довше проходитиме реабілітація і тим більше сил вона вимагатиме.

Крім того, в одного пацієнта можуть поєднуватися одночасно кілька форм мовних дисфункцій, якщо зачеплені відповідні структури мозку. Подібне відбувається, наприклад, при множинних ураженнях мозку або внаслідок крововиливу при геморагічній формі патології.

Види порушень мовлення при інсульті

Крім умовної класифікації, що враховує ступінь тяжкості, існує чіткіша градація ускладнень, що описує види порушення мовлення при інсульті. Мається на увазі цих патологічних змін, залежно від їхньої специфіки. Спираючись на цю класифікацію, здійснюється розробка реабілітаційних програм та вибір конкретних вправ для кожного хворого.

Дизартрія

Патологічний стан, у якому у хворого відзначаються дисфункції мовного апарату, які впливають на якість і чистоту вимови. У  цьому випадку відбувається спотворення артикуляції, темпу чи ритму говоріння, у деяких випадках самого процесу утворення голосу. У більшості випадків погане мовлення після інсульту у вигляді дизартрії спровокована ураженням черепних нервів, що контролюють м’язи, які беруть участь у процесі мовлення.

Моторна афазія

Ускладнення, що характеризується поразкою зони Брока, у результаті чого людині стає важко вимовляти слова. При цьому постраждалі зберігають здатність до відтворення деяких звуків та розуміння сказаного оточуючими. У той самий час існують важкі форми моторної афазії, у яких здатність говорити повністю відсутня, але хворий й у цьому випадку розуміє оточуючих.

Сенсорна афазія

Протилежність попереднього ускладнення, при якому уражається центр Верніке, при цьому пацієнт втрачає здатність розуміти оточуючих, частково зберігаючи мовну функцію. У цьому випадку він здатний сприймати та розуміти звернені до нього слова. Виражається це в тому, що хворий плутає слова або замінює деякі звуки в словах у процесі їхньої вимови.

Семантична афазія

У людини відзначається нездатність сприймати складні граматичні та логічні мовні звороти. Якщо в людини виникла семантична афазія, вона не може відповісти на поставлене питання, якщо воно сформульоване складно, чим і викликана відсутність відтворюваної мови.

Акустико-мнестична афазія

Окрема форма неспроможності говорити, коли пацієнти зазнають складнощів у тому, щоб запам’ятати та утримати в пам’яті почуту інформацію. Через те, що інформація погано сприймається на слух, людина не в змозі повторити навіть щойно почуте слово чи фразу.

Оптико-мнестична форма афазії

В результаті ішемії або геморагії уражаються певні структури головного мозку, через що людина не може описати зорові образи та дати їм назву. Тобто, це афазія після інсульту, що характеризується порушенням номінативної функції говоріння. Пацієнти з таким розладом називають предмети подібними фразами: «те, чим пишуть», «те, що гріє», «те, чим відкривають двері» тощо.

здібність формулювати думки залежить від хорошої роботи мозку

Відсутність мовлення при інсульті може мати різні особливості та причини виникнення. Дуже часто певні здібності зберігаються, необхідно сконцентруватися на їх розвитку та подальшому відновленні втрачених функцій. Саме тому реабілітація після інсульту у Києві на базі нашого центру включає індивідуальний підхід до вирішення проблеми кожного пацієнта.

Чи відновлюється мовлення після інсульту

Інсульт із втратою мовлення зустрічається у клінічній практиці всюди, тому сучасні програми реабілітації здатні вирішувати подібні проблеми. У центрі Life-House відновленням подібних патологічних змін займаються досвідчені фахівці. Основний наголос, залежно від особливостей клінічного випадку, робиться на досягнення наступних цілях:

 • підтримка збережених функцій та здібностей;
 • поступове та поетапне відновлення втрачених здібностей;
 • робота над збільшенням словникового запасу та слухомовної пам’яті;
 • широкий розбір функціональних значень предметів та явищ;
 • робота над відновленням навичок писемного мовлення.

робота реабілітолога з пацієнтом

Програма реабілітації для людини, яка після інсульту погано говорить, обов’язково включає попередню діагностику. До уваги береться не лише висновок лікарів та раніше проведені дослідження. Діагностика здійснюється реабілітологами та логопедами, адже тільки так вдається встановити, які функції необхідно відновлювати. Основними напрямками реабілітаційних програм з відновлення здатності говорити є:

 • розмовна практика — пацієнтам потрібно якнайбільше чути живе мовлення і частіше спілкуватися;
 • спеціальні логопедичні масажі, створені задля розроблення м’язових структур мовного апарату;
 • індивідуальні заняття з логопедом-афазіологом, який застосовує вправи, необхідні для корекції певних дисфункцій;
 • вправи, орієнтовані на розвиток дрібної моторики та сенсорики, адже ці сфери активності беруть важливу участь у роботі мозку.

За деяких постінсультних змін налагодити комунікацію з хворим складно, адже він може не сприймати усне мовлення. У таких випадках наші фахівці застосовують альтернативні підходи, використовують спеціальні картки, комп’ютерні програми та інші засоби. Такі підходи також потрібні, якщо після ішемії або геморагії судин головного мозку людині стало важко формулювати думки, адже важливо налагодити двосторонній контакт, побудувати діалог.

Вартість реабілітації після інсульту в Києві на базі центру Life-House визначається індивідуально, враховуючи нюанси патологічного стану. Детальніше відповісти на це питання можна тільки після консультації з нашими фахівцями.

Поділитися
Потрібна допомога? Напишіть нам!
Автор Бліхар Катерина Миколаївна
Автор: Бліхар Катерина Миколаївна

Логопед реабілітаційного центру Life-House.
 
Всі записи автора