Після інсульту людина божеволіє, на жаль, подібне можливе як у теорії, так і на практиці. Внаслідок порушення мозкового кровообігу, ураженням піддаються різні ділянки мозку. Багато залежить від локалізації та ступеня тяжкості цих поразок, тому передбачити наслідки інсульту та ступінь психологічної деформації неможливо.

Тому дуже важливо звертатися за професійною допомогою, яку вам надасть центр реабілітації після інсульту в Києві «Life-House». У нас працюють досвідчені фахівці, здатні провести всебічну діагностику, визначити загальний стан пацієнта, виявити конкретні відхилення та їх тяжкість. На тлі цієї інформації розробляються програми реабілітації, які вирішують конкретні проблеми кожного пацієнта.

З цієї статті ви дізнаєтеся про особливості психологічного відновлення пацієнтів у реабілітаційному центрі Life-House, які перенесли різні форми інсульту. Ви також отримаєте практичні поради щодо того, як спілкуватися з людиною після інсульту і що робити, щоб ваш близький зміг повернутися до колишнього способу життя.

“Після інсульту людина божеволіє” – гострота та актуальність проблеми

Людина, яка пережила інсульт, виявляється у вкрай складній ситуації. Одночасно справи та процеси, які ще вчора здавалися звичайними, раптом стають непідвладними та непосильними. Йдеться про втрату (повну або часткову) навіть базових здібностей, людина не може говорити, самостійно їсти, писати, читати і т.д. Зрозуміло, подібні зміни є найважчим випробуванням для психіки, не кажучи вже про ризики органічного ураження центральної нервової системи та супутні наслідки (тому варто дізнатися, як попередити інсульт).

Залежно від індивідуальних особливостей організму конкретної людини, тяжкості інсульту та інших нюансів клінічного випадку психічний стан хворого може значно відрізнятися. Важливо розуміти, що далеко не кожній людині потрібна психологічна допомога, багато людей здатні справлятися з подіями, знаходити в собі сили рухатися до відновлення самостійно.

Але якщо говорити про більшість пацієнтів, їхній психічний стан після інсульту включає:

 • Різкі перепади настрою – нестабільний психоемоційний стан може бути як наслідком органічного ураження мозку, так і наслідком надмірного психічного тиску. В останньому випадку мова йде про те, що у людини не витримує психіка. У таких ситуаціях спонтанні спалахи гніву, істерики, сльози та інші варіації «емоційних гойдалок» є природним механізмом захисту. Таким чином психіка людини намагається захистити себе, даючи вихід емоціям, що часто виглядає неналежним для оточуючих, але не варто забувати, що йдеться про людину, яка пережила інсульт.
 • Пригніченість – дуже часто поведінка хворих після інсульту виражається в небажанні спілкуватися, займатися відновленням. Це може бути пов’язано зі зміною деяких особливостей пізнавальних психічних процесів – пам’яті, уваги, мислення та ін. Людина починає скаржитися на те, що багато забуває, часто не може збагнути, що хоче сказати, не може швидко розмірковувати. Це призводить до виникнення почуття невпевненості, неповноцінності, коли людина боїться здатися ненормальною в очах оточуючих. Через це багато пацієнтів закриваються в собі, усуваються навіть від близьких, піддаючись апатичним або навіть депресивним станам. Такі стани небезпечні, адже в подібних випадках пацієнт не бачить навіть сенсу в тому, щоб реабілітувати, прислухатися до фахівців. Крім того, підвищується ризик розвитку затяжної депресії, а цей патологічний стан часто сполучається із суїцидальними думками та схильностями.
 • Шок – здебільшого шоковий стан пов’язаний або з усвідомленням того, що відбувається (людина не вірить, що опинилася в такій важкій ситуації і не знає як з неї вийти). Або шок викликаний неприйняттям, у таких випадках стан хворого більш непередбачувано, він схильний до необдуманих дій та нестандартної поведінки. У питанні, чому хворі після інсульту кричать, відповіддю може бути саме шок. Людині страшно, вона не може зрозуміти того, що відбувається, або боїться ситуації, що склалася, висловлюючи свої емоції в крику.
 • Психоз – патологічний стан, що супроводжується різноплановими розладами психіатричного та неврологічного характеру. Поведінка хворих після інсульту в даному випадку супроводжується маревними розладами, раптовими та необґрунтованими змінами настрою, параноїдальними ідеями, а в деяких випадках слуховими та навіть зоровими галюцинаціями. Тяжкий перебіг психозу потребує професійної допомоги, яку вам надасть центр реабілітації Life-House.
 • Божевільність після інсульту – один із можливих наслідків, який зустрічається відносно рідко. Але пацієнт не божеволіє в прямому сенсі слова, йдеться швидше про деменцію, розвиток якої спровоковано органічними ураженнями мозку. Деменція супроводжується серйозними когнітивними порушеннями, які поступово прогресують. Такі пацієнти схильні до маячних станів, багато чого забувають, погано орієнтуються у просторі, що неспроможні концентрувати увагу тощо. Подібний стан справді схожий на божевілля, постінсультна деменція частіше зустрічається серед пацієнтів похилого віку.

пацієнт відчуває себе комфортно у центрі реабілітації після інсульту

Згадані порушення психіки вважаються одними з найпоширеніших у людей, які перенесли інсульт, але не єдиними (поведінка після інсульту може значно відрізнятися від пацієнта до пацієнта). Причини виникнення можуть значно відрізнятися, наприклад:

 • органічні ураження мозку внаслідок порушення кровообігу;
 • пацієнт відчуває сорому через свій безпорадний стан;
 • людина боїться стати тягарем своїх близьких;
 • відчуття туги і жалю до себе через ситуацію, що склалася;
 • почуття непотрібності через втрату свого статусу (у сім’ї чи професії);
 • хворий важко переносить розрив зі звичним способом життя, неспроможен змиритися зі своїм становищем, проживає складні почуття втраченої частини себе, у якій ” життя мало сенс “.

Подібні причини можуть залишати серйозний відбиток на психіці людини. Саме тому багатьом пацієнтам після інсульту потрібні як підтримка близьких, так і допомога професіоналів, психологічна допомога після інсульту.

пацієнт, який потребує психологічної реабілітації

Методи та прийоми психологічної реабілітації після інсульту

Процес психологічного відновлення після інсульту тривалий та копіткий. Реабілітаційні програми мають одночасно кілька цілей, але вони досягаються поетапно. Насамперед необхідно подолати відсутність бажання до одужання після інсульту, якщо така деформація є. Тобто за допомогою роботи з психологом, застосування спеціальних технік формується прихильність пацієнта до лікування, адже без цього прагнення нічого не вийде.

Надалі актуалізуються та інші питання, серед яких соціалізація пацієнта, вибудовування особистісних відносин, корекція ціннісних орієнтацій, підвищення стійкості до стресів тощо. Завдяки комплексному підходу вдається вплинути на характер після інсульту, створити потрібні тригери, прагнення одужання, роботу над собою і в кінцевому підсумку – фундамент для повернення до колишнього життя (наскільки це можливо у конкретному випадку).

пацієнта тримають за руки

Якщо ж говорити про загальну методологію та основні принципи, психологічна реабілітація після інсульту у Києві на базі центру Life-House включает:

 • Оцінка особистісних пріоритетів, а також виявлення проблем особистості з подальшим коригуванням. Значимість особистості людини у розробці програм реабілітації є ключовою, наші фахівці беруть до уваги цей факт на всіх етапах відновлення.
 • Індивідуальний підхід – ми розуміємо, кожен пацієнт є лише окремою особистістю, а й вимагає індивідуального підходу. У розробці програм реабілітації обов’язково враховуються особливості хворого та його порушення. Завдяки цьому вдається виявляти та ефективно коригувати когнітивні, соматичні, емоційні та психічні відхилення після інсульту.
 • Послідовність – зважаючи на особистісні та індивідуальні особливості пацієнта, процес реабілітації завжди проходить послідовно. Наші фахівці оцінюють поведінку хворого після інсульту, фіксують усі зміни та переходять до наступного кроку лише після освоєння запланованого етапу. Завдяки цьому вдається досягти повноцінного відновлення, сформувати прихильність до лікування, прийняття себе, відновити поведінкові норми тощо.

Індивідуальний підхід, систематичність та послідовність, а також безперервність психологічного впливу – оптимальні та найважливіші складові реабілітації. Але щоб вирішити проблеми з психікою після інсульту та стимулювати хворого до одужання, важлива не лише робота зі спеціалістами, а й залучення близьких пацієнтові людей.

Поради та рекомендації фахівців

Реабілітація не закінчується в кабінеті психолога чи випискою зі стаціонару, вона продовжується вдома. Вплив близьких людей у подібних питаннях не можна недооцінювати. З цієї причини важливо знати, як допомогти хворому після інсульту, щоб уникнути помилок:

 1. Конкретизація дій – багато пацієнтів, які перенесли інсульт, перебувають у розгубленості, їм складно думати, розумно міркувати і тим більше приймати рішення. Щоб правильно комунікувати з хворим, не зводити нанівець прогрес реабілітації, дії в домашніх умовах слід обговорити з лікарями та дотримуватися наміченого плану. Не думайте про те, чим зайняти людину після інсульту, дотримуйтесь рекомендацій лікаря, самодіяльність тут не доречна.
 2. Терпіння – турбота про людину, яка пережила інсульт, є серйозним випробуванням волі та психіки. Важко бачити кохану або близьку людину, яка так сильно змінилася і ще складніше правильно реагувати на ситуацію, що склалася. Але не можна шкодувати себе, здаватися і тим більше звинувачувати у чомусь хворого. Думайте про хороше, наберіться терпіння і дотримуйтесь рекомендацій фахівців щодо того, як поводитися з хворим після інсульту. Шлях відновлення довгий, але він принесе свої плоди.
 3. Не бійтеся просити допомоги – звертайтеся до лікарів, родичів, друзів, не потрібно нести ношу самостійно. Навіть короткочасний перепочинок допоможе підбадьоритися і знайти сили рухатися далі. Пам’ятайте, що від вашого психологічного стану залежить стан хворого.
 4. Не нехтуйте своїми потребами – ви можете і повинні заохочувати себе, приділяти собі час. Звичайно, близька людина, яка перенесла інсульт, вимагає уваги, але ця людина не безпорадна і може обійтися без вас 10-20 хвилин, які ви можете витратити на себе.
 5. Ситуація може періодично виходити з-під контролю і в такі моменти ви не знатимете, як поводитися з хворим після інсульту. Не бійтеся звертатися до лікаря в такі моменти, попросіть поради, консультації, в цьому немає нічого поганого.

Як бачите, важливо дотримуватись рекомендацій лікарів, діяти згідно з реабілітаційним планом. Але в той же час не можна забути про себе, адже в іншому випадку доведеться думати про те, як вийти з депресії після вашого близького інсульту, а не про те, як йому допомогти.

хвора людина отримує необхідну підтримку

Психологічна допомога після інсульту

Якісна реабілітація – найважливіший аспект допомоги пацієнтам, які пережили інсульт. Без грамотно складених реабілітаційних програм, які враховують особливості клінічного випадку та мають на увазі індивідуальний підхід, повноцінне відновлення неможливе. Знайти досвідчених фахівців для допомоги своєму близькому ви зможете у реабілітаційному центрі Life-House. Вартість реабілітації після інсульту у нашому центрі встановлюється індивідуально.

Поділитися
Потрібна допомога? Напишіть нам!
Автор Квятковська Мар’яна Богданівна
Автор: Квятковська Мар’яна Богданівна

Психолог реабілітаційного центру Life-House
 
Всі записи автора