Хтось може думати, що інсульт – це хвороба людей похилого віку. Можливо, двадцять років тому така думка була вірною, проте в наш час з кожним роком інсульт стає все молодшим. Все частіше інсульт відбувається у 30-40-річному віці. Близько третини всіх хворих – люди працездатного віку. І чим старшою людина стає, тим вищий ризик розвитку інсульту.

Велике дослідження виявило сумну картину

Нещодавно група вчених провела системний аналіз захворюваності і надала всім нам статистику інсультів у світі. За словами авторів, таке масштабне дослідження було здійснено вперше. Було вивчено поширеність та смертність від інсульту за період з 1990 по 2019 рік. Вчені оцінювали статистику по 204 країнам та територіям, людям різної статі з різним рівнем доходу. Результати такого дослідження були опубліковані в спеціалізованому медичному журналі The Lancet Neurology, який є одним із найавторитетніших та найвідоміших видань у галузі клінічної неврології у всьому світі.

Вчені з’ясували, що протягом останніх 30 років кількість інсультів збільшилась на 70%, при цьому кількість смертельних випадків зросла майже вдвічі. Пандемія коронавірусу лише погіршала становище, оскільки у хворих на COVID-19 зріс ризик тромбозів, а також підвищився негативний психоемоційний фон.

Статистика смертності від інсульту у світі, оприлюднена цією групою вчених, показує, що з 1990 по 2019 рік було зареєстровано 101 млн випадків інсульту. Тільки у 2019 році сталося 12,2 млн випадків, 6,55 млн з яких призвели до смертельного наслідку. При цьому на держави з низьким рівнем доходу припадає 86% смертей від загальної кількості.
Після проведених досліджень стає очевидним, що за 29 років фактична кількість хворих на інсульти збільшилась на 22%, а швидкість поширення (показник захворюваності) збільшилась на 15%.

У газеті «Комерсант» зазначалося, що крім високого показника смертності, існує високий відсоток інвалідизації, оскільки лише 15-20% людей, які перенесли інсульт, здатні потім повернутися до роботи. Рекомендуємо також ознайомитись з умовами перебування в центрі реабілітації після інсульту в Києві Life Hose.

Ішемічний інсульт: КТ головного мозку показує церебральний інфаркт
Ішемічний інсульт: КТ головного мозку показує церебральний інфаркт у лівій лобовій – скроневій – тім’яній частині

Дослідження показали, що зростання тривожних показників спричинене наступними причинами:

  • надлишкова маса тіла;
  • забруднення навколишнього середовища;
  • вживання алкоголю;
  • недостатня фізична активність;
  • підвищений верхній артеріальний тиск;
  • куріння, у тому числі пасивне;
  • недостатнє споживання овочів;
  • вживання червоного м’яса у великих кількостях.

Серед усіх перелічених факторів ризику до інвалідизації найчастіше призводить високий артеріальний тиск, потім підвищений індекс маси тіла та високий рівень глюкози у крові.

Згадані вище вчені навели таку статистику смертності у світі: після ішемічної хвороби серця (16,2% від загальної кількості смертей) друге місце посідає інсульт (11,6%). Він є третьою причиною смерті та інвалідизації після спадкових порушень (7,3%) та ішемічної хвороби серця (7,2%) та становить 5,7%.

Як довго може людина прожити після інсульту?

Можливо, вас цікавить питання: через скільки настає смерть від інсульту?

Приблизно за 28 днів, як зазначає клінічна база кафедри неврології Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, ризик смерті оцінюється в 30% (йдеться переважно про пацієнтів, у яких був геморагічний інсульт). Через рік він вже становить 40%, а через п’ять років – 60%. Часто збільшення відсотка смертності спричинене іншими проблемами зі здоров’ям.

Варто зазначити, що пацієнти, яким менше 50 років, мають на 57% вищі шанси вижити, ніж ті, чий вік перевищив 70 років. На жаль, ті, хто переніс інсульт старше 80 років, страждають від великої кількості порушень, тому змушені тривалий час перебувати під наглядом в лікарні.

Поділитися
Потрібна допомога? Напишіть нам!
Автор Ткачова Єлизавета Олексіївна
Автор: Ткачова Єлизавета Олексіївна

Лікар невролог реабілітаційного центру Life-House.
 
Всі записи автора