Розрізняють ішемічні, геморагічні інсульти і субарахноїдальний крововилив. Часто трапляється і транзиторна ішемічна атака (ТІА), яка вважається передвісником справжнього удару. Дуже важливо знати симптоми, причини і способи надання допомоги при кожному конкретному випадку.

Всі види інсульту визначаються як гостре порушення мозкового кровообігу, яке призводить до загибелі тканин і нервових клітин на даній ділянці. Але механізм впливу на організм і ступінь ураження різні. Від них залежать прогнозування, тактика лікування і відновлення після інсульту. У цій статті ми розглянемо ці чинники детальніше.

Ішемічний інсульт

Ішемічний інсульт – це закупорка судини, в результаті чого певну ділянку мозку перестає отримувати кисневе харчування. Це веде до досить швидкому відмирання клітин. Від того, наскільки велику ділянку залишився без харчування, залежить ступінь ураження організму, а також складність відновлення. Залежно від місця розташування ураженої ділянки і функцій, за які він відповідає, розрізняють правобічний і лівобічний інсульти.

Є кілька різновидів цього явища. Класифікація може враховувати механізм закупорки або особливості перекритою артерії.

схематичне зображення мозку людини

Який буває інсульт в даному випадку:

 • Атеротромботичний. Трапляється внаслідок появи і поступового зростання атеросклеротичної бляшки. Якщо прохідність артерії в цьому місці звужується до 25%, можлива ТІА. При повному закупорювання настає критичний момент. Він може статися вже через кілька годин, зазвичай відразу після пробудження.
 • Гемодинамический. Причина – різке зниження артеріального тиску, що несе за собою недолік кисневого харчування в мозку. Чи не залежить від часу доби. Симптоми проявляються з різним ступенем інтенсивності.
 • Кардіоемболічний. Причина – хвороби серця, що призводять до появи там тромбів. Трапляється під час виконання звичної роботи, не обов’язково важкої фізично. Ознаки проявляються різко.
 • Лакунарний. Уражаються дрібні судини, відразу кілька. Вони зазвичай розташовуються в підкірковому речовині. Відрізняється поступовим проявом симптомів.
 • Гемерологічні мікроокклюзіі. Причина – відхилення в згортанні крові. Перекриваються дрібні артерії через появу там тромбів.

Якщо закупорка судини відбувається в очній артерії і призводить до локальних порушень, це явища називається інсульт очі.

Мікроінсульт

Цей тип відрізняється від попереднього тим, що має тимчасовий характер. По суті, він є тільки попередником справжнього удару. Мікроінсульт – це патологічний процес, що триває від декількох хвилин до доби, але не супроводжується незворотними ушкодженнями ділянок мозку.

Він різниться за тривалістю і ступенем прояву симптомів. Бувають такі види:

 • легкий (до 10 хвилин);
 • середньої тяжкості (до доби);
 • важкий (в середньому добу, з залишаються після нападу легкими органічними порушеннями).

Геморагічний інсульт

Мозок в такому випадку уражається внаслідок крововиливу через порушення стінок судин. Кров заповнює порожнини, утворюючи гематоми і проникаючи в мозкову речовину.

Гематома буває субдуральной і внутрішньомозковою.

кровообіг в мозку людини та порушення судин, які викликають інсульт

Крововилив може бути:

 • внутрішньомозкове;
 • в шлуночкову систему мозку;
 • субарахноїдальний (найбільш рідкісне, але з найважчими наслідками);
 • змішане (об’єднує відразу кілька видів).

Реабілітація

Після проходження гострої стадії і виписки з лікарні у хворих залишаються порушення, які проявляються в різному ступені. У більшості випадків потрібно реабілітація промові після інсульту, відновлення нервової системи, нормального кровообігу, загальної моторики, процесів пам’яті.

Дуже важливо проходити відновлення правильно і своєчасно, під наглядом фахівців і в комфортній обстановці. Тільки грамотно розроблена програма дозволить повернути колишні навички в максимально можливій мірі. Всі ці умови забезпечує Центр реабілітації Life-House . Ми відновлюємо рухову активність, мовну і мовну функції, інтелект і пам’ять. А також працюємо з психоемоційними розладами, що виникають в результаті хвороби.

Поділитися
Потрібна допомога? Напишіть нам!
Автор Бомко Віталій Анатолійович
Автор: Бомко Віталій Анатолійович

Лікар ФРМ реабілітаційного центру Life-House.
 
Всі записи автора