Догляд за післяопераційним хворим

догляд за лежачою людиною після операції

Яким питанням слід приділити увагу, говорячи про догляд за лежачою хворою людиною

  • Догляд за лежачим хворим у домашніх умовах.
  • Кімната для лежачого хворого.
  • Ліжко для лежачого хворого.
  • Одяг. Як переодягти лежачого хворого?
  • Гігієна.
  • Як уникнути пролежнів?
  • Харчування. Як годувати лежачого хворого?
  • Психологічна розрядка.
переглянути вільні номери

Деякі травми і захворювання призводять до того, що пацієнт стає прикутим до ліжка. До таких можуть належати:

Перелом шийки стегна

Перелом ноги

Перелом хребта

Черепно-мозкова травма

Хвороба Паркінсона

Інсульт

Не варто забувати і про можливі ускладнення при лежачому способі життя:

Порушення травлення, яке веде до запорів

Пролежні

Застій мокроти в легенях, утворення пневмонії

Інші ускладнення

Тому професійний догляд за лежачими хворими відрізняє комплексний підхід, який містить у собі чисті умови довкола особи, особисту гігієну та психологічну підтримку. Якщо Ви вирішили доглядати за лежачим родичем самостійно, Ви зробили хороший вибір, адже, як відомо, вдома і стіни лікують. Але тепер потрібно приготуватися до того, що буде нелегко, якщо тільки Ви не професіонал.

Загальні правила догляду за лежачим хворим

Як змінити постільну білизну
у лежачого хворого?

Якщо немає можливості перекласти його на інше ліжко, можна спробувати наступний варіант. Перемістіть людину на край ліжка. З вільного боку скрутіть простирадло “в ковбаску”. Потім розкладіть на вивільнену частину чисте простирадло.

Перекотіть хворого на чисту частину ліжка, заберіть брудне простирадло, а нове повністю розправте. Важливо, щоб простирадло було розправленим повністю, без складок, які сприяють появі пролежнів.

Кімната
лежачого хворого

В першу чергу поставте ліжко хворого таким чином, щоб був вільний доступ до хворого з різних сторін. Бажано використовувати протипролежневий матрац.

Також поруч має бути тумбочка або столик для речей першої необхідності. Дбайте про чистоту приміщення. Було б добре проводити щоденне вологе прибирання і декілька разів на день провітрювати приміщення. Як мінімум раз на тиждень необхідно міняти постільну білизну.

Як змінити натільну білизну лежачого хворого?

Натільна білизна має бути м’якою, тоненькою, виготовленою з натуральної тканини. Її також слід регулярно міняти. Засуньте руки під крижову кістку хворого, захопіть край одягу і відсуває у напрямку до голови.

Сорочку спочатку знімають з голови, а потім звільняють руки. Одягають хворого в зворотньому порядку — спочатку руки, а потім протягують через голову. Для зручності у профільних магазинах і аптеках можна придбати спеціальні сорочки для тяжкохворих, які легко одягати і знімати.

Особиста гігієна

Особиста гігієна, мабуть, найскладніший момент у догляді за лежачим хворим. Якщо є така можливість, не використовуйте памперси, це дозволить шкірі дихати. Гігієнічні процедури слід проводити двічі на день. Почистіть зуби та обробіть язик і внутрішню частину щік ватною паличкою з 2% розчином соди. Ватним тампоном обітріть обличчя та очі, почистіть вуха.

Підклавши під хворого клейонку, щоб не намочити ліжко, тіло обтирають змоченою у воді губкою. Можна додати трохи одеколону, спирту або горілки. Складки (пахові, пахвові, під грудьми у жінок) протираємо камфорним спиртом. Як і у випадку спорожнення, під час підмивання підкладають судно. При зігнутих колінах промивають теплою водою або дезінфікуючим розчином статеві органи і промежину. Потім насухо протирають ватним тампоном.

Пролежні у лежачих хворих

Одним з важливих моментів у догляді за лежачими хворими є профілактика та боротьба з пролежнями. Уникнути пролежнів нелегко, і для того, щоб їх поява не була для Вас раптовою неочікуваністю, варто знати, що утворення пролежнів характеризують наступні етапи:

Збліднення ділянки шкіри

Почервоніння

Набряклість

Відшаровування

Бульбашки

Некроз

Кращий догляд за лежачим хворим — професійний

Куди помістити лежачу хвору людину?

Як бачимо, догляд за лежачими хворими — справа нелегка. До того ж ми згадали не всі нюанси догляду за лежачими пацієнтами. Якщо Ви відчуваєте, що не справляєтеся, виникає питання: куди помістити лежачого хворого? У нашому приватному пансіонаті Life-House в Києві ми нерідко приймаємо саме таких постояльців — лежачих хворих людей.

Про них дбають професійні доглядальниці нашого будинку для людей похилого віку, а на зміні завжди чергує медсестра!